Kamiński podał nowe informacje o zaporze na granicy. Początek prac w grudniu. "Tryb trzyzmianowy"

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował o szczegółach budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Jak wskazał, prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. W resorcie odbyło się posiedzenie zespołu międzyresortowego do spraw budowy zapory.

"Budowa zapory na granicy rozpocznie się jeszcze w tym roku. Prace będą prowadzone równolegle przez różne firmy [jakie - na razie nie wiadomo - red.] na czterech odcinkach, 24 godziny na dobę w trybie trzyzmianowym" - przekazał na Twitterze Mariusz Kamiński. Dodał, że "to główne rekomendacje po dzisiejszym posiedzeniu zespołu międzyresortowego ds. budowy zapory".

MSWiA doprecyzowało później, że budowa zapory rozpocznie się w grudniu. "Umowy z wykonawcami zostaną zawarte do 15 grudnia br. i będą one w pełni jawne dla opinii publicznej" - wskazano.

Zobacz wideo Łukaszenka chce pieniędzy jak Erdogan. "Szantażystom się nie płaci"

Kamiński podał nowe informacje o zaporze na granicy. Umów jeszcze nie podpisano 

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej ma się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku. W tej chwili prowadzone są rozmowy z wykonawcami, z którymi wkrótce zostaną podpisane umowy.

Zapora ma powstać na 180 kilometrach granicy z Białorusią i mieć wysokość 5,5 metra - jej budowę zapowiedzieli na początku października Jarosław Kaczyński i Mariusz Kamiński. Zgodnie z przedstawionym projektem ustawy w tej sprawie "wybudowanie odpowiedniej do zagrożeń bariery wzdłuż granicy państwowej przyczyni się do skutecznego przeciwdziałania nielegalnej migracji". Koszty budowy oszacowane zostały na 1 615 mln zł, z czego 1 500 mln zł ma pochłonąć budowa fizycznej bariery, a 115 mln zł mają kosztować "urządzenia techniczne". Wydatki zostaną pokryte z budżetu państwa.

14 października ustawę o budowie muru poparło 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden polityk wstrzymał się od głosu. Przegłosowana w Sejmie ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z budową zapory na granicy z Białorusią. Wielki mur, który ma stanąć na granicy polsko-białoruskiej, pochłonie 1 mld 615 mln zł.

Mur na granicy będzie budowany przez leśniczych i myśliwych? "Zastanowimy się"

Podczas listopadowego posiedzenia Sejmu poseł PiS Jarosław Zieliński pytał, czy w działania na granicy zaangażowani zostaną też myśliwi, leśnicy i Ochotnicza Straż Pożarna. - Pan minister zasugerował kwestię, którą rozważymy, a mianowicie włączenie Ochotniczych Straży Pożarnych w szerszym zakresie, leśniczych oraz myśliwych. Zastanowimy się nad tym. Nie mówię dzisiaj "tak" lub "nie", ale rzeczywiście przemyślimy ten temat, bo to są rzeczywiście ważne zasoby organizacyjne - powiedział Morawiecki. 

Jak dotąd na wschodniej granicy RP na wytypowanych obszarach ułożono ogrodzenie spiralne (concertiny) o łącznej długości 113 km. Do 29 września w pasie drogi granicznej dodatkowo ustawiono 123 891 m płotu w postaci słupów oraz pionowo nakładanych zasieków.

Czytaj też: Krystyna Pawłowicz apeluje do Morawieckiego o narodową "zrzutkę na mur". "Utwórzcie i podajcie konto!"

Więcej o: