Polski kierowca przemycał 418 kg kokainy o wartości 180 mln złotych w krążkach cebuli

Polski kierowca ciężarówki przewoził 418 kg kokainy ukrytej w mrożonych krążkach cebuli. Został złapany przy wjeździe do Eurotunelu łączącego Francję z Wielką Brytanią. Rynkowa wartość narkotyku to ok. 33 miliony funtów, czyli 180 milionów złotych.
Zobacz wideo Tygrysy mogły zdechnąć i tak byłyby sprzedane "na części". Przemyt przez Polskę sięga miliardów

Funkcjonariusze Straży Granicznej w czwartek wieczorem (11 listopada) wykryli w samochodzie polskiego kierowcy kokainę, czyli twardy narkotyk klasy A (zaliczają się do nich ecstasy, kokaina, heroina, LSD, metamfetamina), o wartości 33 milionów funtów. Mężczyzna został zdemaskowany w strefie wjazdowej do Wielkiej Brytanii w Coquelles we Francji.

Polski kierowca przemycał kokainę. Został postawiony mu zarzut

Okazało się, że przemytnikiem z Polski jest 30-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego Piotr P. W sobotę rano 13 listopada w sądzie magistrackim w Folkestone w Wlk. Brytanii mężczyźnie został postawiony zarzut przemytu 418 kg kokainy. Proces w tej sprawie rozpocznie się 13 grudnia w sądzie koronnym w Canterbury. Do tego czasu Piotr P. pozostanie w areszcie.

- To naprawdę znacząca ilość narkotyków, która nie trafi do obiegu. Konfiskata pozbawi odpowiedzialną za nie zorganizowaną grupę przestępczą zysków, które napędzałyby kolejne przestępstwa - poinformował Mark Howes z regionalnego biura Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA). - Współpracując z naszymi partnerami, będziemy kontynuować walkę z zagrożeniem narkotykowym klasy A w ramach naszej misji ochrony społeczeństwa - dodał.

W Polsce przemyt narkotyków kwitnie 

Jak poinformowała  PAP, w ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze Policji przejęło 10 ton narkotyków, których wartość liczy się w miliardach złotych. Polska jest jednym ze znaczących krajów, jeśli chodzi o przemyt narkotyków. Czynnikiem ułatwiającym ten proceder jest brak możliwości skontrolowania wszystkich towarów, przewożonych z Azji czy Ameryki drogą morską. Kolumbijska kokaina najczęściej przypływa w kontenerach.

Więcej o: