Jest zgoda UE na sankcje wobec Białorusi. Uderzą w osoby i firmy zaangażowane w przemyt ludzi

Ministrowie spraw zagranicznych 27 unijnych krajów zaakceptowali sankcje wobec Białorusi za atak hybrydowy z udziałem migrantów. Kary mają być nałożone na osoby i firmy zaangażowane w proceder.
Zobacz wideo Marsz migrantów wzdłuż ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej

Jest zgoda w Unii Europejskiej na sankcje wobec Białorusi za atak hybrydowy z udziałem migrantów. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Więcej informacji ze świata i kraju zobaczysz na stronie głównej Gazeta.pl.

Teraz kraje członkowskie sfinalizują prace nad czarną listą i po jej publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym będzie wiadomo, kto został objęty restrykcjami. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sankcje mają być nałożone na prawie 30 osób i firm zaangażowanych w proceder sprowadzania migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie przewożenia ich do granicy z Unią i siłowe przepychanie przez nią.

Apel Grupy Granica o utworzenie korytarza humanitarnego

Aktualny kryzys migracyjny wywołał i eskaluje reżim Aleksandra Łukaszenki i podległe mu służby. Celem tych działań jest destabilizacja sytuacji w Polsce, wywarcie politycznego nacisku na całą Unię Europejską. W obliczu realnej groźby pogorszenia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy publikujemy apel Grupy Granica o utworzenie korytarza humanitarnego

W związku z rosnący ryzykiem eskalacji przemocy na granicy polsko-białoruskiej Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich czy OBWE. Działacze apelują o monitorowanie sytuacji i wywieranie nacisku na polskie władze, aby te natychmiast zapewniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną. Zaapelowano również do rządu o utworzenie korytarza humanitarnego.

Zamiast nielegalnych wywózek, przemocy i ignorowania kryzysu humanitarnego domagamy się ochrony życia i zdrowia, sprzeciwu wobec tortur oraz ochrony i respektowania praw osób migrujących. Mamy jako państwo obowiązek zapewnić pomoc osobom wykorzystywanym przez reżim Łukaszenki - ochronę międzynarodową dla osób uciekających przed przemocą, prześladowaniami czy wojną, a dla pozostałych bezpieczny powrót do domu. To nie tylko nakaz moralny, ale też obowiązek wynikający z prawa międzynarodowego.

W obliczu realnej groźby eskalacji sytuacji na granicy apelujemy do rządzących oraz do Straży Granicznej, MSWiARP oraz Wojsk Obrony Terytorialnej o przestrzeganie podstawowych zasad humanitaryzmu, podjęcie działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia osób migrujących, czyli kobiet, dzieci, osób starszych i mężczyzn, które uciekają z krajów objętych konfliktami, prześladowaniami i destabilizacją. Na granicy Polski nie może dochodzić do przemocy ani przypadków naruszenia praw człowieka, które obserwujemy od tygodni. Bezpieczna granica to taka, na której osoby migrujące mogą liczyć na ochronę. To taka, na której nikt nie umiera.

Więcej o: