Wyrok TK. Jak zaostrzenie prawa aborcyjnego wpłynęło na chęć zostania rodzicem? [SONDAŻ]

Pracownia United Surveys przeprowadziła sondaż dla RMF FM oraz "Dziennika Gazety Prawnej", w którym zapytała ankietowanych o to, jaki wpływ miał wyrok Trybunału Konstytucyjnego na chęć posiadania dzieci wśród Polaków. Niemal połowa badanych jest zdania, że zaostrzenie prawa aborcyjnego zmniejszyła chęć posiadania potomstwa.

W sondażu przeprowadzonym dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" ankietowani musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących wpływu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. na chęć posiadania dzieci oraz prawa aborcyjnego w Polsce. Pierwsze z pytań dotyczyło tego, czy zdaniem badanych wyrok TK w sprawie aborcji oraz wynikające z niego zaostrzenie prawa aborcyjnego miało wpływ na decyzje Polek i Polaków o posiadaniu dzieci.

Zobacz wideo Jacek Ozdoba o antyaborcyjnej akcji Kai Godek

Sondaż. Wyrok TK ws. aborcji a decyzja o posiadaniu dzieci

Z przeprowadzonego badania wynika, że 45,5 proc. ankietowanych uważa, że przez wyrok TK Polacy są mniej chętni do posiadania potomstwa. 41.5 proc. twierdzi jednak, że orzeczenie nie wpłynęło na decyzję o powiększaniu rodziny. 10,2 proc. nie wiedziało, jak odpowiedzieć na pytanie, a 2,8 proc. twierdziło, że wyrok TK zwiększył chęć posiadania dzieci. 

Drugie z pytań zadanych w ankiecie dotyczyło tego, jakie - zdaniem Polaków - powinno być prawo dotyczące dopuszczalności aborcji. Według 42,8 proc. badanych w Polsce powinno powrócić się do tzw. kompromisu aborcyjnego. 36,5 proc. chce złagodzenia prawa aborcyjnego w porównaniu z kompromisem. 11,8 proc. uważa, że prawo nie powinno zostać zmienione. 6,1 proc. badanych miało problem z odpowiedzią na pytanie, a 2,7 proc. jest za zaostrzeniem prawa aborcyjnego. 

Donald Tusk na warszawskiej manifestacji pod hasłem 'Ani jednej więcej'"Ani jednej więcej!". Politycy na Marszu dla Izy. "Oburzenie nas jednoczy"

Kiedy aborcja powinna być dopuszczalna? Według ponad 90 proc. ankietowanych (92,3 proc.) aborcja powinna być dozwolona, jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki dziecka, z kolei 87,5 proc. - gdy zagraża jej zdrowiu. Według 77,2 proc. możliwość przeprowadzenia aborcji powinna być również w przypadku zagrożenia zdrowia dziecka.

Badani zostali też zapytani a dopuszczalność aborcji w przypadku konkretnego zagrożenia dla dziecka. Zdaniem 85,1 proc. aborcja powinna być dozwolona, jeśli po przeprowadzeniu badań medycznych wiadomo, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami. Po wyłączeniu z odpowiedzi zespołu Downa zwolenników aborcji jest 82,3 proc. Według 86,5 proc. respondentów aborcja powinna być dopuszczalna również w przypadku, gdy ciąża jest wynikiem kazirodztwa. 

Więcej informacji na temat wyroku TK znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego 

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł. że aborcja w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest nielegalna. Wyrok Trybunału w tej sprawie został opublikowany w Dzienniku Ustaw 27 stycznia.

Decyzja Trybunału stanowiła złamanie tzw. kompromisu aborcyjnego obowiązującego od 1997 roku. Aborcja obecnie jest dozwolona tylko w dwóch przypadkach - bezpośredniego zagrożenia życia matki oraz ciąży w wyniku przestępstwa.

Miażdżący sondaż dla PiS. Trzy czwarte Polaków chce zmian w prawie aborcyjnymMiażdżący sondaż dla PiS. Trzy czwarte Polaków chce zmian w prawie aborcyjnym

Śmierć 30-letniej Izy z Pszczyny. Marsze "Ani jednej więcej"

W sobotę 6 listopada ulicami kilkudziesięciu miast przeszły marsze pod hasłem "Ani jednej więcej". Były one reakcją na śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Młoda kobieta pod koniec września trafiła do szpitala, ponieważ odeszły jej płyny owodniowe. Lekarze potwierdzili bezwodzie, a także zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu. Z relacji jej rodziny wynika, że lekarze mieli przyjąć postawę wyczekującą, powstrzymując się od opróżnienia jamy macicy do czasu obumarcia płodu, co tłumaczyli obowiązującym prawem aborcyjnym.

Więcej o: