O. Jerzy Tomziński nie żyje. Najstarszy paulin w klasztorze, był nazywany "legendą Jasnej Góry"

Zmarł ojciec Jerzy Tomziński, były przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze, ostatni żyjący polski uczestnik Soboru Watykańskiego II i najstarszy paulin w zakonie.

Ojciec Jerzy Tomziński nazywany "legendą Jasnej Góry", był świadkiem przełomowych wydarzeń w historii Polski i Kościoła. Zainicjował i przewodniczył pierwszej modlitwie Apelu Jasnogórskiego w 1953 roku, a trzy lata później uczestniczył w Jasnogórskich Ślubach Narodu. Ojciec Tomziński zmarł w wieku prawie sto trzech lat.

Zobacz wideo Nowolipki. Policja poszukuje sprawców, którzy oblali kościół czerwoną farbą

Ojciec Jerzy Tomziński był organizatorem wielu uroczystości. Odpowiadał za najważniejsze z nich

Z inicjatywy ojca Tomzińskiego odbyła się peregrynacja po kraju kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Paulin przygotowywał centralne uroczystości Millenium Chrztu Polski w 1966 roku, a w 1991 brał udział w organizacji Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie z udziałem papieża Jana Pawła II. Sprawując funkcję przeora Jasnej Góry, odpowiadał za przebieg wszystkich najważniejszych uroczystości jasnogórskich, w których uczestniczył papież Polak.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

O. Tomziński pełnił wiele funkcji. Był m.in. przeorem paulinów, generałem zakonu i prokuratorem generalnym zakonu

Ojciec Tomziński był trzykrotnie przeorem paulinów na Jasnej Górze, dwukrotnie generałem zakonu, a także pełnił funkcję prokuratora generalnego zakonu paulinów przy Stolicy Apostolskiej. Na zaproszenie papieża Pawła VI, ojciec Jerzy Tomziński uczestniczył w Soborze Watykańskim II. Po latach wspominał to jako wielkie przeżycie, że był naocznym świadkiem ogłoszenia przez Jana XXIII reformy Prawa Kanonicznego, decyzji o zwołaniu Synodu Diecezji Rzymskiej i Soboru Watykańskiego II.

Przeczytaj więcej informacji o polskim Kościele na stronie głównej Gazeta.pl.

Marsz w KaliszuKalisz. Krzyczeli na marszu "śmierć Żydom", jest reakcja Kościoła

Jako przeor Jasnej Góry, ojciec Jerzy Tomziński zainicjował i prowadził prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie spuścizny narodowego sanktuarium. Organizował jubileusze 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami oraz 300-lecia ślubów króla Jana Kazimierza. To ojciec Tomziński zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, która przerodziła się w tradycję odprawiania Apelu Jasnogórskiego.

Więcej o: