Ojciec Jerzy Tomziński nazywany "legendą Jasnej Góry", był świadkiem przełomowych wydarzeń w historii Polski i Kościoła. Zainicjował i przewodniczył pierwszej modlitwie Apelu Jasnogórskiego w 1953 roku, a trzy lata później uczestniczył w Jasnogórskich Ślubach Narodu. Ojciec Tomziński zmarł w wieku prawie sto trzech lat.
Z inicjatywy ojca Tomzińskiego odbyła się peregrynacja po kraju kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Paulin przygotowywał centralne uroczystości Millenium Chrztu Polski w 1966 roku, a w 1991 brał udział w organizacji Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie z udziałem papieża Jana Pawła II. Sprawując funkcję przeora Jasnej Góry, odpowiadał za przebieg wszystkich najważniejszych uroczystości jasnogórskich, w których uczestniczył papież Polak.
Ojciec Tomziński był trzykrotnie przeorem paulinów na Jasnej Górze, dwukrotnie generałem zakonu, a także pełnił funkcję prokuratora generalnego zakonu paulinów przy Stolicy Apostolskiej. Na zaproszenie papieża Pawła VI, ojciec Jerzy Tomziński uczestniczył w Soborze Watykańskim II. Po latach wspominał to jako wielkie przeżycie, że był naocznym świadkiem ogłoszenia przez Jana XXIII reformy Prawa Kanonicznego, decyzji o zwołaniu Synodu Diecezji Rzymskiej i Soboru Watykańskiego II.
Przeczytaj więcej informacji o polskim Kościele na stronie głównej Gazeta.pl.
Jako przeor Jasnej Góry, ojciec Jerzy Tomziński zainicjował i prowadził prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie spuścizny narodowego sanktuarium. Organizował jubileusze 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami oraz 300-lecia ślubów króla Jana Kazimierza. To ojciec Tomziński zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, która przerodziła się w tradycję odprawiania Apelu Jasnogórskiego.