TPN pokazał nagranie z fotopułapki. To bardzo rzadki widok. "Turyści nie muszą się obawiać" [WIDEO]

"Turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać, to płochliwe i czujne zwierzęta" - informuje Tatrzański Park Narodowy pod filmem z fotopułapki. Zarejestrowano na nim - rzadki jak na Tatry - widok: dwa wilki.

12 listopada Tatrzański Park Narodowy w ramach cyklu "Tatry od ręki" podzielił się nagraniem z fotopułapki, na którym zarejestrowano dwa przechadzające się wilki. Pochodzi z 18 września tego roku - wcześniej TPN nie dzielił się tego typu nagraniami, wilki bardzo rzadko są obserwowane w Tatrach.

Zobacz wideo Niemieckie wojsko przypadkiem pomogło wilkom

Tatry. TPN pokazał nagranie z fotopułapki. A na nim - dwa wilki

Jak relacjonują przedstawiciele parku, liczebność wilków w TPN jest trudna do oszacowania. "Wiosną obserwowaliśmy dwie watahy. Jedna liczyła 9 osobników, druga 4. Latem watahy rozpadły się. W tej chwili część wilków przebywa na Słowacji, przy granicy z Łysą Polaną, a bez śniegu trudniej jest je tropić" - podają.

Turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać, to płochliwe i czujne zwierzęta. Unikają kontaktu z człowiekiem, co widać na nagraniu z fotopułapki

- dodaje TPN, wskazując, że - co również udało się zarejestrować - wilki zmieniły kierunek, "po usłyszeniu turystów zbliżających się zamkniętym szlakiem skiturowym".

Stosowanie się do zakazu przebywania na terenie TPN po zmroku także w dużym stopniu zmniejsza ryzyko spotkania

- dodają. Nagranie z fotopułapki można zobaczyć poniżej:

TPN: Do końca listopada zakaz poruszania się od zmierzchu do świtu

Przypomnijmy: od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym od zmierzchu do świtu. "Kiedy myślimy o zwierzętach prowadzących nocny tryb życia, na ogół mamy przed oczami sowy i nietoperze. Tymczasem lista "nocnych" gatunków jest bardzo długa. Są wśród nich też takie, które widujemy w ciągu dnia: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie. Dla gatunków "dziennych", w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń (wysoki poziom drapieżnictwa)" - zaznacza TPN.

W ostatnich latach pracownicy parku wielokrotnie dzielili się też innymi nagraniami z fotopułapek - w marcu 2020 roku udostępnili m.in. wideo, na którym widać wybudzone z zimowego snu niedźwiedzie. 

Nagrań z wilkami na tatrzańskich szlakach wcześniej nie publikowano. W 2019 roku "Tygodnik Podhalański" pokazał jednak wideo wykonane przez Józefa Myśliwca na polu w Krempachach w powiecie nowotarskim.

 

Jak podawał portaltatrzanski.pl, wilki dawniej były częściej obserwowane w Tatrach - m.in. w okolicach Doliny Chochołowskiej i Doliny Suchej Wody. Teraz zwierząt jest mniej - przyczyną był m.in. coroczny odstrzał wilków na Słowacji. Zakazano go dopiero w kwietniu tego roku - na mocy decyzji ministra środowiska. Lokalni aktywiści starali się wprowadzenie zakazu odstrzału od wielu lat. 

Więcej o: