Pogoda. Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Długoterminowa prognoza IMGW na zimę 2021/2022

Synoptycy IMGW wydali eksperymentalną prognozę pogody na zimowe miesiące. Jaka będzie zima 2021/2022? Kiedy spadnie śnieg? Czy temperatura powietrza będzie odbiegała od normy? Podajemy przewidywania meteorologów.

Eksperci z Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB przygotowali długoterminową prognozę pogody na najbliższe miesiące - grudzień, styczeń, luty oraz marzec. Jaka będzie zima 2021/2022?

Zobacz wideo "Na COP26 jest dużo deklaracji, ale one przysłaniają to, co się dzieje za kulisami"

Pogoda. Długoterminowa prognoza IMGW na grudzień 

W pierwszy miesiąc zimy synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że średnia miesięczna temperatura w Polsce zmieści się w normie wieloletniej z lat 1991-2020.

"Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0,6 st. C, a górna granica o 0,8 st. C" - podaje instytut. 

Miesięczna suma opadów atmosferycznych prawdopodobnie będzie natomiast wyższa od normy. 

Więcej informacji na temat pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Marsz Niepodległości w Warszawie, 11 listopada 2021 r.Antyunijne hasła i spalona flaga niemiecka. Tak wyglądał Marsz Niepodległości

Długoterminowa prognoza pogody IMGW na styczeń 

W przeważającej części kraju temperatura w styczniu będzie mieściła się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei na południu (woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie) temperatura prawdopodobnie będzie niższa od normy. 

W tym przypadku średnia temperatury z lat 1991-2020 jest cieplejsza niż z lat 1981-2010. Dolna granica jest wyższa o 0,4 st. C, natomiast górna - o 0,3 st. C. Miesięczna suma opadów w przeważającej części Polski będzie wyższa od normy wieloletniej. Na południu opady zmieszczą się w normie. 

Pogoda. Długoterminowa prognoza IMGW - luty

W lutym w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza powinna utrzymać się w granicach normy z lat 1991-2020. Według synoptyków jest ona cieplejsza od normy z lat 1981-2010. W przypadku dolnej granicy jest wyższa o 0,4 st. C, a wyższej - o 0,8 st. C. 

Co z opadami atmosferycznymi? Z przedstawionej prognozy wynika, że w lutym opady w normie będą jedynie w woj. małopolskim i podkarpackim. W pozostałej części kraju suma opadów będzie wyższa od normy wieloletniej. 

Zima w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)La Nina zapanuje nad zimową aurą na półkuli północnej. Co z zimą w Polsce?

Długoterminowa prognoza pogody IMGW - marzec

Marzec w 2022 roku zapowiada się chłodno. Z analiz ekspertów wynika, że średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju będzie poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Ta norma z kolei jest cieplejsza od poprzedniego cyklu z lat 1981-2010. W przypadku dolnej granicy jest wyższa o 0,6 st. C, a w przypadku górnej o 0,4 st. C. Pod względem sumy opadów - w marcu będzie ona w normie. 

Pogoda. Kiedy spadnie śnieg? 

Zmianę aury i ochłodzenie odczujemy już w drugiej połowie listopada. Ochłodzenie do Polski sprowadzi  niż z północny, wraz z którym zawitają do nas przymrozki, mróz, a nawet pierwsze opady śniegu, i to nie tylko w górach, ale również na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Będzie to jednak tylko chwilowe zjawisko, śnieg powinien szybko się rozpuścić.

Z doniesień ekspertów wynika, że prawdziwej zimy ze śniegiem możemy spodziewać się dopiero w nowym roku - w styczniu oraz lutym. 

Więcej o: