Narodowe Święto Niepodległości. Abp Jędraszewski nawołuje do "żarliwej modlitwy" za "Polskę, naszą matkę"

- Zdajemy sobie sprawę, że o wolność naszej ojczyzny ciągle trzeba walczyć wobec zmagań wewnętrznych i zewnętrznych. To zadanie dzisiejszego dnia, najbliższych tygodni i miesięcy - mówił w czwartek na Wawelu abp Marek Jędraszewski podczas homilii w Narodowe Święto Niepodległości.

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości w czwartek w katedrze na Wawelu w Krakowie odbyło się nabożeństwo, w którym udział wziął m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i inni politycy Prawa i Sprawiedliwości. Homilia została wygłoszona przez metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Zobacz wideo Święto Niepodległości 2021. Oficjalne uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie

Narodowe Święto Niepodległości. Abp Jędraszewski na Wawelu

- 11 listopada 1918 roku Polska po raz pierwszy od 123 lat Polska upomniała się o swoje prawa i ten głos został usłyszany - mówił abp Marek Jędraszewski na Wawelu. Jak stwierdził, w polskim kalendarzu istnieje mało dni takich jak 11 listopada, kiedy "dwie rzeczywistości: Bóg i ojczyzna, tak mocno łączą się ze sobą". 

Metropolita krakowski przypomniał kolejne wydarzenia historyczne, jak II wojna światowa, która była "jeszcze bardziej przeraźliwa w skutkach" od pierwszej. Mówił o próbach budowania na wartościach chrześcijańskich nowej zjednoczonej Europy przez jej założycieli - Roberta Schumana, Alcide de Gasperi i Konrada Adenauera. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Janusz Kowalski na Marszu Niepodległości 2021Marsz Niepodległości 2021. Uroczystość państwowa, ale polityków garstka

Święto Niepodległości. Abp Jędraszewski mówił o kryzysie na granicy

- Mamy bolesną świadomość tego, co dzieje się na granicy białorusko-polskiej - mówił metropolita krakowski. - Mamy także świadomość niełatwą, co o Europe i jej kształcie, o jej kulturze, tradycji i tożsamości, a także o miejscu, jakie Polsce przynależy w Europie, myśli się dzisiaj w Brukseli, Berlinie i w Paryżu, a także w Mińsku i Moskwie - i tym bardziej żarliwa nasza modlitwa za Polskę, naszą matkę, modlitwa tej Eucharystii na Wawelu, w tym najświętszym dla nas sanktuarium wiary i polskości, poświęcenia i ofiar dla ojczyzny - kontynuował. 

Abp Jędraszewski stwierdził też, że wolność nie jest dana raz na zawsze. - Zdajemy sobie sprawę, że o wolność naszej ojczyzny ciągle trzeba walczyć wobec zmagań wewnętrznych i zewnętrznych. Trzeba o tę wolność się modlić […] To zadanie dzisiejszego dnia, najbliższych tygodni i miesięcy. Nie stracić nic z tamtego szczęścia ludzi, którzy poczuli smak wolności. Nie stracić, by przekazać ją kolejnym pokoleniom, które urodzone w wolnej Polsce wiedziały, jak bardzo jest szczęśliwy człowiek, który na co dzień może powiedzieć: "jestem Polakiem w mojej ojczyźnie" - mówił Jędraszewski. 

Po mszy politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty w krypcie, w której spoczywa marszałek Józef Piłsudski, a także para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. Homilii abp. Jędraszewskiego można wysłuchać na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej

Andrzej DudaOrędzie Andrzeja Dudy o sytuacji na granicy i "szacunku do munduru"

Więcej o: