"I co, łyso?". Rafał Trzaskowski zareagował na plakat z jego wizerunkiem na Marszu Niepodległości

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej zabrali ze sobą na Marsz Niepodległości w Warszawie transparent z wizerunkiem ogolonego Rafała Trzaskowskiego i napisem: "I co, łyso?". Jest komentarz prezydenta Warszawy.

Marsz Niepodległości pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż" w Warszawie rozpoczął się o godzinie 13 w czwartek przy rondzie Dmowskiego. Stamtąd manifestanci przeszli pod Stadion Narodowy. W tym roku wydarzenie miało dość spokojny charakter, ale nie obyło się bez incydentów. Radykałowie spalili m.in. niemiecką flagę i zdjęcie Donalda Tuska. Można było usłyszeć również wulgarne, obraźliwe i faszystowskie hasła. 

Zobacz wideo "Uderz, uderz w liberała, anarchistę i pedała". Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy

Marsz Niepodległości 2021. Rafał Trzaskowski o tegorocznych obchodach 

- Nie doszło do żadnych incydentów i nie powtórzyły się sceny sprzed roku - mówił na antenie TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, podsumowując tegoroczny Marsz Niepodległości. Jak dodał, ubolewa nad tym, że rząd wcześniej nie wziął odpowiedzialności za manifestacje tak, aby mogła zostać na spokojnie przygotowana. - Żeby nie oddawać tego tylko narodowcom, aby wszyscy mogli w tego typu uroczystościach partycypować - mówił. 

Podczas przemarszu narodowców można było zauważyć plakat z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego. Został on przygotowany przez Młodzież Wszechpolską. Na grafice polityk ma ogoloną głowę, obok widać napis: "I co, łyso?". Zdjęcie plakatu w mediach społecznościowych opublikował m.in. poseł Konfederacji Michał Urbaniak. 

Janusz Kowalski na Marszu Niepodległości 2021Marsz Niepodległości 2021. Uroczystość państwowa, ale polityków garstka

Prezydent Warszawy w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do opisanego plakatu. - W krytycznych transparentach nie ma niczego złego. Natomiast jeżeli się używa porównań do czasów okupacji, tak jak na plakatach, na których widać obwieszczenie porównywalne do tych z czasów hitlerowskich, w których informowano o śmierci warszawianek i warszawiaków, to jest to skandal - ocenił Trzaskowski. 

Tą wypowiedzią prezydent Warszawy odniósł się do zaprezentowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości plakatu Marszu Niepodległości w języku polskim oraz niemieckim. 

Więcej informacji o Marszu Niepodległości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Marsz Niepodległości 2021 - wydarzenie o charakterze państwowym 

Marsz Niepodległości w tym roku miał charakter państwowy. Status formalny wydarzeniu nadał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk po tym, jak organizatorzy wydarzenia weszli w spór z władzami miasta. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odebrał bowiem wydarzeniu status wydarzenia cyklicznego, wskazując, że marsz nie odbył się w ubiegłym roku (w związku z epidemią zamiast tradycyjnego marszu ulicami stolicy przejechał marsz samochodowy). Stołeczny ratusz odmówił też organizatorom Marszu Niepodległości jego rejestracji. W międzyczasie na trasie zarejestrowane zostało inne wydarzenie - organizowany przez 14 Kobiet z Mostu przemarsz Niepodległa dla Wszystkich. Decyzja władz miasta została podtrzymana przed sądy dwóch instancji.

Więcej o: