Antyunijne hasła, spalone flaga niemiecka i zdjęcie Tuska. Tak wyglądał Marsz Niepodległości 2021 [ZDJĘCIA]

"Precz z Unią Europejską", "homoseksualizm szkodzi zdrowiu", "USA - centrum zła", "żadnych wojen za Izrael" - m.in. takie hasła wznosili narodowcy podczas Marszu Niepodległości. Spalone zostały również flaga niemiecka oraz zdjęcie Donalda Tuska.
Zobacz wideo "Uderz, uderz w liberała, anarchistę i pedała". Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy

Około 16:00 zakończył się tegoroczny Marsz Niepodległości. Pochód wyruszył po 13:00 z Ronda Dmowskiego i przeszedł przez Most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Według organizatorów wzięło w nim udział około 150 tysięcy osób. Jak do tej pory, służby nie poinformowały o poważniejszych incydentach czy przepychankach. Rzecznik stołecznej policji wspomniał podczas konferencji prasowej, że są osoby zatrzymane m.in. za posiadanie narkotyków. - Ten marsz zaliczał się do najbezpieczniejszych, które odbywały się od lat - stwierdził po zakończeniu zgromadzenia nadkom. Sylwester Marczak.

"Dziękujemy za miłe słowa i wyrazy wsparcia, jakie licznie otrzymywaliśmy dzisiaj podczas zabezpieczeń uroczystości w Warszawie" - napisała na Twitterze policja.

Na czele marszu szli żołnierze z biało-czerwoną flagą. Uczestnicy marszu podkreślali, że to dla nich szczególnie ważne wydarzenie. Wznosili okrzyki czci dla bohaterów walk o polską niepodległość i wsparcia dla służb na granicy z Białorusią.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Robert Bąkiewicz na Marszu Niepodległości w WarszawieMarsz Niepodległości. Bąkiewicz chce nieść "krużganek oświaty" na Zachód

Spalono niemiecką flagę i zdjęcie Donalda Tuska

Jednak wśród uczestników marszu narodowców znaleźli się również członkowie tzw. czarnego bloku. Wznosili rasistowskie i ksenofobiczne okrzyki. "Precz z Unią Europejską", "homoseksualizm szkodzi zdrowiu", "USA - centrum zła", "żadnych wojen za Izrael" - takie hasła wznosili.

Straż marszu informowała, że na obrzeżach pochodu doszło do niegroźnych incydentów. Jedna osoba rzucała petardami z dachu w uczestników. Sprawa została zgłoszona policji. Podczas przemarszu spalone zostały również flagi Niemiec, Antify oraz tęczowa flaga. "Dziecko z ojcem podchodzi, by splunąć na dopalającą się tęczową flagę" - relacjonował dziennikarz WP. Podpalono także zdjęcie Donalda Tuska.

Był też transparent Młodzieży Wszechpolskiej z łysym Rafałem Trzaskowskim i hasłem: "I co? Łyso?".

Babcia KasiaMarsz Niepodległości. Babcia Kasia zatrzymana przez policję? [WIDEO]

"Na każdej uroczystości państwowej się takie rzeczy zdarzają"

W tym roku po raz pierwszy Marsz Niepodległości miał charakter państwowy. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał wydarzeniu status formalny. Dzięki temu marsz odbył się legalnie. Warszawski ratusz odebrał bowiem wydarzeniu status zgromadzenia cyklicznego, a następnie odmówił rejestracji pochodu.

Maciej Bąk z Radia ZET podsumował tegoroczny Marsz Niepodległości. "Super marsz wyszedł. Spokojny, godny. Jedyne incydenty to raptem palenie zdjęcia lidera opozycji, wszechobecne krzyże celtyckie, wezwania do zniszczenia unii i strzelania do imigrantów. To przecież tyle, co nic, na każdej uroczystości państwowej się takie rzeczy zdarzają" - napisał z przekąsem.

Wcześniej z trasy Marszu Niepodległości usunięto kostkę brukową, ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Przed obchodami 11 listopada pojawił się również plakat, na którym napisano w języku polskim i niemieckim: "Uwaga! Kto 11 listopada 2021 roku dokona zaburzenia spokoju i porządku publicznego, szczególnie, kto obowiązkowo nie będzie wykonywał swojej pracy, albo też swojej służby, sklepy, a głównie sklepy spożywcze będzie miał zamknięte, polskie barwy w jakimkolwiek zestawieniu będzie pokazywał, brał udział w pochodach, albo przez przemówienie względnie niedozwolone zebrania ludności podburzał, będzie surowo ukarany". Pod komunikatem podpisany był "der Oberbürgermeister", co oznacza "nadburmistrza" czy "burmistrza samodzielnego miasta". Poniżej napisane było Tschaskovsky, co może kojarzyć się z nazwiskiem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. 

Więcej o: