Trzaskowski o Marszu Niepodległości: Cyniczna władza PiS robi to celowo

"Cyniczna władza PiS robi to celowo, wspiera organizacje, aby ktoś mógł robić to, w co oni wierzą, ale czego robić otwarcie im nie wypada" - w takich słowach do Marszu Niepodległości odniósł się w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W Warszawie z ronda Dmowskiego ruszył Marsz Niepodległości. Pochód przejdzie tradycyjną trasą: Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

W tym roku po raz pierwszy Marsz ma charakter państwowy. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał wydarzeniu status formalny. Dzięki temu Marsz może odbyć się legalnie. Warszawski ratusz odebrał bowiem wydarzeniu status zgromadzenia cyklicznego, a następnie odmówił rejestracji pochodu.

Więcej informacji o Marszu Niepodległości przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Do tegorocznych obchodów Święta Niepodległości odniósł się w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski. Na wstępie zaznaczył, że w opowieściach rodzinnych z II RP jawiło się ono jako "święto radosne i podniosłe", mimo że obchodzono je tylko dwa razy pod koniec lat trzydziestych.

Zobacz wideo Rosa o słowach Suskiego dot. Marszu Niepodległości: Skrajna głupota

"Po upadku komunizmu bywało różnie - żadna władza nie posunęła się jednak do tego, aby święto narodowe 'oddać we franczyzę' narodowcom - elementom skrajnym, pełnym pogardy dla każdego, kto myśli inaczej" - pisze prezydent Warszawy.

Trzaskowski: Cyniczna władza PiS robi to celowo

"Jacy to ludzie widzieliśmy rok temu na ulicach Warszawy, widzieliśmy podczas demonstracji naszego przywiązania do Unii Europejskiej, kiedy próbowali zagłuszać i wykpiwać Bohaterki naszego miasta - naszego kraju" - kontynuuje.

Następnie Trzaskowski pisze: Cyniczna władza PiS robi to celowo - hoduje i wspiera skrajne organizacje, aby ktoś mógł robić to, w co oni wierzą, ale czego robić otwarcie im nie wypada. 

W ocenie prezydenta Warszawy PiS powinien zorganizować marsz niepodległości w sposób "bezpieczny i otwarty dla wszystkich", natomiast postanowił "uhonorować jednego pana z wyrazem nienawiści wiecznie przyklejonym do twarzy".

"Niech to będzie dzień uroczysty i podniosły. Tego wszystkiego szczerze życzę nam wszystkim" - zakończył Trzaskowski.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Warszawie

Główne obchody państwowe Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na placu Piłsudskiego. Uczestniczyła w nich między innymi para prezydencka i przedstawiciele rządu. W południe odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięto na maszt flagę państwową. Następnie odczytano apel poległych i dokonano uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Prezydent Andrzej Duda wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Ostatni punkt oficjalnych uroczystości to 14:30 i uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim.

Więcej o: