Wiceszef MSWiA: Trudna noc dla SG. Grupa 150 osób próbowała siłowo przekroczyć granice

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki przekazał w najnowsze informacje dotyczących działań służb przy granicy z Białorusią. Przyznał, że miniona noc była trudna dla pograniczników. - W nocy miała miejsce siłowa próba przekroczenia granicy przez ok. 150 osób - poinformował. Zapowiedział także, że policja jest przygotowana na "rosyjskie prowokacje" podczas Marszu Niepodległości.

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki był gościem "Graffiti" na antenie Polsat News. W czasie rozmowy przekazał najnowsze informacje z granicy polsko-białoruskiej. Przyznał, że miniona noc była trudna dla pograniczników.

Więcej najnowszych informacji znad granicy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

- W nocy miała miejsce siłowa próba przekroczenia granicy. Około 150-osobowa grupa migrantów chciała sforsować przejście na odcinku podlaskiego oddziału Straży Granicznej - przekazał.

Zobacz wideo Łukaszenka chce pieniędzy jak Erdogan. "Szantażystom się nie płaci"

10 listopada miało miejsce 468 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wobec 42 cudzoziemców zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski.

Grodecki: Musimy być przygotowani na "rosyjskie prowokacje podczas Marszu"

Wiceszef MSWiA zapowiedział, że po zakończeniu Marszu Niepodległości służby niezwłocznie przejeżdżają na teren granicy. - Jeden ze scenariuszy, to możliwy szturm wieczorem na granicy - poinformował.

Sytuacja na granicy z Białorusią Gdzie są migranci? "Zostali uwięzieni. Białoruś nie pozwoli na powrót"

Zapowiedział, że policja jest przygotowana na "rosyjskie prowokacje podczas Marszu".

- Mamy przewidziane scenariusze na takie sytuacje. Stąd sprzątanie ulic, bo ten marsz może być prowokowany i nie być dobrze odebrany społecznie - podkreślił.

Zapytany, czy poradnik policji  dla dziennikarzy relacjonujących Marsz Niepodległości, nie przypomina instrukcji dla korespondentów wojennych, odpowiedział: Zdarzało się, że podczas poprzednich lat, dziennikarze i fotoreporterzy byli bardzo blisko tych wydarzeń. Życie i zdrowie nie jest tego warte.

Dziś ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości, który będzie miał charakter państwowy. W materiale poniżej pokazujemy, jaką trasą będą przemieszczać się uczestnicy manifestacji:

Marsz Niepodległości w Warszawie 2020 Marsz Niepodległości 2021. Jak i kiedy przejdzie w tym roku? [TRASA, GODZINA]

Kryzys na granicy. Apel Grupy Granica

Aktualny kryzys migracyjny wywołał i eskaluje reżim Aleksandra Łukaszenki i podległe mu służby. Celem tych działań jest destabilizacja sytuacji w Polsce, wywarcie politycznego nacisku na całą Unię Europejską. W obliczu realnej groźby pogorszenia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy publikujemy:

"Apel Grupy Granica o utworzenie korytarza humanitarnego

W związku z rosnący ryzykiem eskalacji przemocy na granicy polsko-białoruskiej Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich czy OBWE. Działacze apelują o monitorowanie sytuacji i wywieranie nacisku na polskie władze, aby te natychmiast zapewniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną. Zaapelowano również do rządu o utworzenie korytarza humanitarnego.

Zamiast nielegalnych wywózek, przemocy i ignorowania kryzysu humanitarnego domagamy się ochrony życia i zdrowia, sprzeciwu wobec tortur oraz ochrony i respektowania praw osób migrujących. Mamy jako państwo obowiązek zapewnić pomoc osobom wykorzystywanym przez reżim Łukaszenki - ochronę międzynarodową dla osób uciekających przed przemocą, prześladowaniami czy wojną, a dla pozostałych bezpieczny powrót do domu. To nie tylko nakaz moralny, ale też obowiązek wynikający z prawa międzynarodowego.

W obliczu realnej groźby eskalacji sytuacji na granicy apelujemy do rządzących oraz do Straży Granicznej, MSWiARP oraz Wojsk Obrony Terytorialnej o przestrzeganie podstawowych zasad humanitaryzmu, podjęcie działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia osób migrujących, czyli kobiet, dzieci, osób starszych i mężczyzn, które uciekają z krajów objętych konfliktami, prześladowaniami i destabilizacją.

Na granicy Polski nie może dochodzić do przemocy ani przypadków naruszenia praw człowieka, które obserwujemy od tygodni. Bezpieczna granica to taka, na której osoby migrujące mogą liczyć na ochronę. To taka, na której nikt nie umiera."

Więcej o: