Łódzkie. Masowa akcja w największym schronisku w Polsce. "To jedyna szansa, by je zabrać z tego piekła"

W schronisku dla zwierząt w Wojtyszkach doszło do szokującej interwencji. Dziesięć zespołów wolontariuszy i ponad 100 policjantów sprawdzało warunki, w jakich przebywały zwierzęta. Ponad sto psów, kotów i królików zabrano w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

Członkowie "Pogotowia dla zwierząt" opisali interwencję, do której doszło w dużym schronisku dla zwierząt w Wojtyszkach, w województwie łódzkim. Wolontariusze i policjanci sprawdzili warunki przetrzymywania ponad 1,2 tys. zwierząt. Okazały się bardzo złe. Blisko 10 proc. przebywających tam psów, kotów czy królików musiało natychmiast opuścić schronisko.

Zobacz wideo Lewica chce powołania Rzecznika Praw Zwierząt. Co to za urząd?

Interwencja w schronisku w Wojtyszkach. "Niektóre zwierzęta leżą na betonie na garści słomy"

W interwencji udział wzięło 10 zespołów "Pogotowia dla Zwierząt",  w skład których wchodzą lekarze weterynarii, zoopsychologowie i technicy weterynarii, oraz ponad 100 funkcjonariuszy policji. Korzystając z trybu interwencyjnego, ze schroniska od razu zabrano 104 zwierzaki - 67 psów, 30 królików i cztery koty. Wyjechały one z tego miejsca w stanie zagrożenia zdrowia i życia. To jednak mniej niż 10 proc. zwierząt, które przebywały w miejscu, w którym warunki były skandalicznie złe.

"Większość zwierząt utrzymywanych jest w małych boksach, budy nie są ocieplone, warunki utrzymania są nieodpowiednie. Niektóre zwierzęta nie mają budy, leżą na betonie na garści słomy. Są psy chore, są psy potrzebujące pomocy natychmiast, są psy w bardzo złym stanie psychicznym. W tym schronisku większość zwierząt potrzebuje natychmiastowej pomocy. Pomocy na 'już' i 'teraz'. Prosimy bardzo o pomoc dla nich. Ta interwencja to jedyna szansa, aby je odebrać z tego 'piekła'. Są przerażone, zgaszone, niektóre już prawie nie zwracają uwagi na człowieka, inne uciekają od ludzi, oddając pod siebie ulegle mocz i kał. Ich stan psychiczny i fizyczny świadczą o ogromnym cierpieniu" - czytamy na stronie zbiórki. 

Więcej aktualnych informacji z Polski znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

"Pogotowie dla Zwierząt" uruchomiło zbiórkę. Potrzebne są też karmy i leki

- W ramach postępowania przejętego z Prokuratury Rejonowej w Sieradzu Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi postępowanie dotyczące podejrzenia znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami od roku 2017 w jednym ze schronisk na terenie województwa łódzkiego - mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Maciej Meler.

"To nie koniec naszej interwencji w Wojtyszkach. Na razie zajmujemy się ratowaniem psów i innych zwierząt naprawdę w ciężkim stanie. Potrzebujemy w tym państwa pomocy, dlatego uruchomiliśmy specjalną zbiórkę" - napisano na stronie "Pogotowia dla Zwierząt". Poza zbiórką organizacji można pomóc też rzeczowo. Potrzebna jest karma dla zwierząt, środki pielęgnacyjne i leki na odrobaczanie czy kleszcze.

Schronisko dla zwierząt w Wojtyszkach jest największym schroniskiem w Polsce. Miejsce to od lat jest okryte złą sławą. Właściciele utrudniali dostęp do tego miejsca osobom postronnym oraz organizacjom prozwierzęcym.

Kot utknął w rurze ciepłowniczej - akcja ratunkowaRzeszów. Kotek utknął w rurze. 10 dzień akcji ratowniczej [WIDEO]

Więcej o: