11 listopada. Grupa 14 Kobiet z Mostu odwołuje swój marsz. "Warszawę czeka pochód z hasłami nienawiści"

Aktywistki z grupy 14 Kobiet z Mostu postanowiły odwołać przemarsz Niepodległa dla Wszystkich, który miał się odbyć 11 listopada w Warszawie. Powodem takiej decyzji jest fakt, że Marsz Niepodległości organizowany przez stowarzyszenie Roberta Bąkiewicza ma przebiegać tą samą trasą i będzie mieć charakter państwowy.

Komunikat w sprawie wydarzenia Niepodległa dla Wszystkich został opublikowany na Facebooku 14 Kobiet z Mostu chwilę przed godziną 11. Wynika z niego, że przemarsz nie odbędzie się. Organizatorki podkreślają, że są przekonane, iż "tak należało postąpić".

Sojusz partii rządzącej i neofaszystów jest faktem. Organizacja obchodów państwowych święta 11 listopada przez brunatną koalicję nie będzie jej oficjalnym zawiązaniem, a spektakularnym potwierdzeniem współpracy, która trwa od dawna i jest opłacana przez PiS z naszych pieniędzy. Warszawę czeka zatem pochód z hasłami nienawiści. Będzie dla służb priorytetowy. Zrobią one wszystko, by nikt i nic nie zakłóciło nacjonalistycznego święta koalicji pod znakiem falangi. Przeprowadzenie pokojowego zgromadzenia w tych warunkach, w tym samym czasie i miejscu, jest niemożliwe. Naszym priorytetem głównym było zapewnienie bezpieczeństwa Wam oraz naszym gościom i gościniom. Przypominamy, że wydarzenie 14 Kobiet z Mostu było zaplanowane jako opowieść o prawach człowieka, zrealizowana w scenariuszu wymagającym zgoła innego otoczenia. Wraz z państwowymi obchodami pisowsko - faszystowskimi, otoczenie całkowicie to wyklucza

- czytamy we wpisie 14 Kobiet z Mostu na Facebooku.

Więcej informacji o sytuacji w Polsce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Rosa o słowach Suskiego dot. Marszu Niepodległości: Skrajna głupota

Święto Niepodległości bez przemarszu Niepodległa dla Wszystkich. "Bandyckie działania"

Aktywistki przekonują, że wykorzystały wszystkie dostępne im możliwości, aby zorganizować pokojowy przemarsz 11 listopada. Twierdzą też, że zmusiły władzę "do obnażenia brunatnego oblicza", a pełna odpowiedzialność za przebieg obchodów Święta Niepodległości spada na Prawo i Sprawiedliwość. 

Nie zdecydowałyśmy się na zorganizowanie wydarzenia w innym miejscu z prostej przyczyny - byłoby to uznanie, że bezprawnymi metodami można przenosić obywatela jak pionek po mapie Warszawy, że zgadzamy się na wyznaczenie nam miejsca - byle z dala od Ronda Praw Kobiet. W ten sposób legitymizowałybyśmy bandyckie działania partii rządzącej. Nie możemy tego zrobić. [...] Namawiamy Was do obecności w przestrzeni miejskiej Warszawy tam, gdzie będą się odbywać inne pokojowe i bezpieczne wydarzenia afirmujące prawa człowieka oraz sprzeciw wobec nienawiści

- piszą działaczki.

O godzinie 15 ma się odbyć konferencja prasowa z udziałem przedstawicielek grupy 14 Kobiet z Mostu, w której czasie poznamy więcej szczegółów związanych z ich decyzją.

Bitwa o Marsz Niepodległości. Impreza Bąkiewicza będzie mieć charakter państwowy

Marsz Niepodległości to wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Roberta Bąkiewicza. Co roku 11 listopada narodowcy idą tą samą trasą - startują z Ronda Dmowskiego, aby mostem Księcia Józefa Poniatowskiego przejść na błonia Stadionu Narodowego. W tym roku ubiegły ich działaczki z grupy 14 Kobiet z Mostu - zanim zrobili to narodowcy, zarejestrowały swoje wydarzenie w tym samym miejscu i czasie. Mimo to wojewoda wydał pozwolenie na organizację Marszu Niepodległości, ale sprawa trafiła do sądu, bo stołeczny ratusz odwołał się od jego decyzji.

Kolejne sądy przyznawały ratuszowi rację i mimo interwencji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry nie wydały zgody na organizację Marszu Niepodległości. Sytuacja zmieniła 9 listopada, kiedy ogłoszono, że wydarzenie to będzie mieć charakter państwowy. Taką decyzję podjął szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, informując, że "uroczystość rozpocznie się zgodnie z pierwotną wolą społecznych organizatorów wydarzenia o godz. 13:00 na rondzie Romana Dmowskiego". Po dniu narady grupa 14 Kobiet z Mostu zrezygnowała z organizacji swojego przemarszu, tłumacząc, że ma na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników wydarzenia. 

Więcej o: