Lasy Państwowe proponują: "Zanocuj w lesie". Po fali krytyki rzecznik tłumaczy: "Wpis dosyć niefortunny"

"Nie ma złej aury do nocowania w lesie, są tylko źle do tego przygotowani" - napisały Lasy Państwowe w poście na Facebooku, w którym zachęcały do rekreacyjnego spędzania nocy w lasach. Wpis spotkał się z krytyką. Internauci uznali, że post na tle trwającego kryzysu migracyjnego wypada niestosownie. Lasy Państwowe wpisu jednak nie usuną.

Lasy Państwowe w niedzielnym wpisie na Facebooku zachęcały do nocowania w lesie w ramach bushcraftu. To sztuka przetrwania w dziczy przy użyciu jej naturalnych zasobów. "Miłośnicy bushcraftu twierdzą, że nie ma złej aury do nocowania w lesie, są tylko źle do tego przygotowani... Są tu tacy, którzy ostatnio spędzili noc w lesie?" - napisano.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Fala oburzenia po wpisie Lasów Państwowych. Były przeprosiny - ale bez przeprosin

Post Lasów Państwowych oburzył sporą część komentujących. Internauci zwrócili uwagę na niestosowny wydźwięk wpisu w obliczu obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i trudnego położenia, w jakim znaleźli się migranci.

Więcej o sytuacji na granicy z Białorusią przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Wiceszef MSZ: Być może będzie konieczność działań międzynarodowych na linii granicy
Tu może nie, ale na granicy są setki takich osób. Ba, są nawet małe dzieci, malutkie, takie co dopiero się urodziły. Bez odpowiedniego ekwipunku, ciepłych ubranek i śpiworów z górnej półki. Czy wy żyjecie w innej rzeczywistości?

- zastanawiała się jedna z komentujących.

Naprawdę? Nie wiecie, kto teraz spędza noce w lesie? Bez żadnego sprzętu i w obawie przed śmiercią -

dopytywała inna użytkowniczka Facebooka.

Kontekst wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy budzi grozę. Lepiej byłoby zdjąć ten post. Powiedzenie, że jest nie na miejscu, to mało

- stwierdziła inna osoba.

Administrator strony odniósł się do niektórych komentarzy. "Pisząc post, myślałem tylko i wyłącznie o programie 'zanocuj w lesie', który został wdrożony w maju. W zasadzie we wszystkim można doszukiwać się drugiego dna, ale w tym przypadku nie było moją intencją odnoszenie się do spraw mających miejsce na granicy polsko-białoruskiej. Jeśli ktoś poczuł się urażony, to przepraszam jako autor" - napisał. Skrytykowano i tę wypowiedź. "'Przepraszam, jeśli ktoś poczuł się urażony' - to typowe non-apology [przeprosiny bez przeprosin - red.]" - zauważyła jedna z komentujących.

Migranci na granicy polsko-białoruskiejLitwa zaostrzyła stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Rzecznik LP o poście na fanpage'u: "Niefortunny"

O wpis o bushcrafcie Wirtualne Media zapytały Michała Gzowskiego, rzecznika prasowego Lasów Państwowych. - Rzeczywiście, nasz wpis jest dosyć niefortunny w obliczu tego, co się dzieje. Jednak nie było naszym zamiarem urażenie nikogo, bądź odnoszenie się do sytuacji w przygranicznych lasach - powiedział Gzowski. - Post był zaplanowany już dawno, "wpadł" do sieci 7 listopada i nie chcieliśmy nim wpisywać się w polityczną dyskusję. Podjąłem też decyzję, by pomimo krytyki nie ściągać go ze strony: mogłoby to odnieść jeszcze gorszy skutek, gdybyśmy teraz go usuwali - stwierdził.

Premier Mateusz MorawieckiMur na granicy. Premier: Wiosną czy latem przyszłego roku stanie ta zapora

W rozmowie z Press.pl rzecznik mówił, że leśnicy z przygranicznych nadleśnictw udzielają "wszelkiej możliwej pomocy żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Straży Granicznej i policji w wypełnianiu ich niebezpiecznej misji ochrony polskich granic i zapewnienia bezpieczeństwa nam wszystkim". Gzowski zaznaczył jednocześnie, że publikacja o bushcrafcie miała charakter wyłącznie informacyjny i nie miała związku z wydarzeniami na granicy, zaś akcja "Nocuj w lesie" jest rozplanowana na wiele miesięcy.

Więcej o: