Lublin. Kilkudziesięciometrowy krzyż oślepia mieszkańców osiedla. "Trochę ostentacyjny" [ZDJĘCIA]

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie pochwaliła się w mediach społecznościowych wyremontowanym i podświetlonym krzyżem. Choć większość wiernych jest zadowolona z efektu, to część mieszkańców osiedla znajdującego się w sąsiedztwie kościoła nie jest zachwycona krzyżem świecącym prosto w okna.

"Chyba nie myślicie, że będzie tak codziennie świecił ludziom prosto w okna?" - napisała jedna z internautek w komentarzu pod zdjęciem podświetlonego krzyża. Pojawiły się także uwagi, że krzyż jest "trochę ostentacyjny".

Przeczytaj więcej podobnych informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Lublin. Krzyż świeci prosto w okna bloku przy ulicy Zakopiańskiej. "Rozświetla mieszkania w sposób trudny do zniesienia"

Nie tylko w mediach społecznościowych pojawiły się głosy sprzeciwu wobec podświetlania przez parafię kilkudziesięciometrowego krzyża. "Dziennik Wschodni" dotarł do wiadomości autorstwa "parafianina", który napisał w liście skierowanym do parafii, mediów, kurii diecezjalnej oraz nadzoru budowlanego o problemach, jakie powoduje podświetlany krzyż.

Zobacz wideo Terlikowski o raporcie ws. Pawła M.: Chcieliśmy oddać głos pokrzywdzonym

"Krzyż świeci prosto w okna bloku przy ulicy Zakopiańskiej i rozświetla mieszkania w sposób trudny do zniesienia. W rozumieniu prawa budowlanego istnieje pojęcie oddziaływania instalacji na działki sąsiednie, a nikt z mieszkańcami nie zawierał zgody na takie oddziaływanie" - czytamy w liście. Autor prosi o "rozważenie zmian w oświetleniu krzyża". 

Proboszcz parafii: Oświetlenie krzyża powstało na prośbę parafian, nie był to mój pomysł

Dziennik skontaktował się w tej sprawie z ks. Mirosławem Ładniakiem - proboszczem Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Lublinie. - Oświetlenie krzyża powstało na prośbę parafian, nie był to mój pomysł - podkreślił ks. Ładniak. I dodał, że "oświetlenie krzyża zostało uruchomione w piątek, kiedy odbywało się sympozjum naukowe poświęcone patronowi parafii i aż do czasu otrzymania tego maila docierały do nas wyłącznie pozytywne komentarze".

- To jest dopiero wstępna wersja. Krzyż jest podzielony na dwie strefy oświetleniowe. W nocy będzie świecić wyłącznie część górna, znajdująca się ponad blokami. Dół krzyża zaś będzie oświetlony krócej, do godz. 22 - wyjaśnił proboszcz. 

Podczas niedzielnego kazania ksiądz zwrócił się do parafian, aby swoje opinie dotyczące parafii przesyłali na jego adres mailowy. - Zapraszam do kontaktu również "parafianina", który, nad czym ubolewam, nie skontaktował się najpierw ze mną, tylko swoją wiadomość wysłał do szerokiego gremium, w tym mediów - powiedział ks. Ładniak. 

Więcej o: