Oddziały prewencji i drogówka na granicy z Białorusią. Stan podwyższonej gotowości - co oznacza?

Onet poinformował o dotarciu do pisma, z którego wynika, że wprowadzony został stan podwyższonej gotowości do działań. Na granicę polsko-białoruską są ściągani również dodatkowi funkcjonariusze prewencji.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej staje się coraz bardziej napięta. W poniedziałek 8 listopada przy granicy zgromadził się tłum 800 migrantów, którzy - jak twierdzi Straż Graniczna - chcą dotrzeć do zachodnich państw Unii Europejskiej. Jak informuje Onet, na granicę z Białorusią są wysyłani również policjanci z ruchu drogowego.

Zobacz wideo Informacja rządu na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Stan podwyższonej gotowości do działań w policji. Funkcjonariusze wysyłani na granicę z Białorusią

Onet dotarł do pisma gen. insp. Jarosława Szymczyka, komendanta głównego policji, z którego wynika, że został wprowadzony stan podwyższonej gotowości do działań. "Dla policjantów oznacza to zminimalizowanie urlopów, delegacji, a także przegląd i sprawdzenie sprzętu czy procedur" - przekazuje portal. Dodaje również, że na granicę polsko-białoruską ściągane są dodatkowe siły funkcjonariuszy prewencji, a docelowo, ma na niej stanąć ok. dwóch tysięcy policjantów.

Kadr z filmu przedstawiający uchodźców na przejściu granicznym Bruzgi - KuźnicaKuźnica. Krewny migrantów: Nie chcą siać zniszczenia, szukają schronienia

W rozmowie z rzecznikiem podlaskiej policji portal potwierdził również, że w rejon granicy polsko-białoruskiej wysłane zostały posiłki, którymi są głównie funkcjonariusze oddziałów prewencji z innych garnizonów w każdym z województw.

Więcej informacji na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Onet opublikował także wypowiedź informatora, która może tłumaczyć obecność policjantów na granicy. - Policja, w przeciwieństwie do innych służb mundurowych, ma doświadczenie w rozpraszaniu tłumu i odpierania ataków w momencie zbiorowego zakłócania porządku, dlatego to właśnie na naszej formacji spoczywa teraz główny ciężar odpierania tego szturmu. Musi tam jednak dochodzić do rotacji, bo żaden człowiek nie jest w stanie wytrzymać tego, żeby stać w takich warunkach przez 10 godz.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Agencja ONZ wzywa do zaprzestania używania migrantów w celach politycznych

Sytuacja na granicy z Białorusią staje się coraz bardziej napięta. 17 sierpnia br. Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że od początku miesiąca ponad 1900 osób próbowało przekroczyć granicę, z czego ponad 1000 z nich zostało zawróconych na stronę białoruską. Według Straży Granicznej w sierpniu granicę chciano przekroczyć 3,5 tys. razy, a w październiku 17,3 tys. razy.

Mateusz Morawiecki na granicy polsko-białoruskiejPremier na granicy. "Jest poszukiwanie słabych punktów" [ZDJĘCIA]

Swoje zaniepokojenie sytuacją na granicy polsko-białoruskiej wyraziła m.in. Agencja ONZ do spraw Uchodźców. Apelowała, aby zaprzestać używania migrantów jako politycznego instrumentu. Dodała także, że wykorzystywanie uchodźców i migrantów w celach politycznych jest nieakceptowalne i musi się skończyć - przekazała Informacyjna Agencja Radiowa.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej? Sytuacja robi się coraz bardziej napięta".

Apel Grupy Granica o utworzenie korytarza humanitarnego

W związku z rosnącym ryzykiem eskalacji przemocy na granicy polsko-białoruskiej Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich czy OBWE. Działacze apelują o monitorowanie sytuacji i wywieranie nacisku na polskie władze, aby te natychmiast zapewniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną. Zaapelowano również do rządu o utworzenie korytarza humanitarnego.

Zamiast nielegalnych wywózek, przemocy i ignorowania kryzysu humanitarnego domagamy się ochrony życia i zdrowia, sprzeciwu wobec tortur oraz ochrony i respektowania praw osób migrujących. Mamy jako państwo obowiązek zapewnić pomoc osobom wykorzystywanym przez reżim Łukaszenki - ochronę międzynarodową dla osób uciekających przed przemocą, prześladowaniami czy wojną, a dla pozostałych bezpieczny powrót do domu. To nie tylko nakaz moralny, ale też obowiązek wynikający z prawa międzynarodowego.

W obliczu realnej groźby eskalacji sytuacji na granicy apelujemy do rządzących oraz do Straży Granicznej, MSWiA oraz Wojsk Obrony Terytorialnej o przestrzeganie podstawowych zasad humanitaryzmu, podjęcie działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia osób migrujących, czyli kobiet, dzieci, osób starszych i mężczyzn, które uciekają z krajów objętych konfliktami, prześladowaniami i destabilizacją.

Na granicy Polski nie może dochodzić do przemocy ani przypadków naruszenia praw człowieka, które obserwujemy od tygodni. Bezpieczna granica to taka, na której osoby migrujące mogą liczyć na ochronę. To taka, na której nikt nie umiera.

Więcej o: