Kuźnica. Wójt gminy o sytuacji na granicy z Białorusią: Jesteśmy zaniepokojeni, jednak nasze służby są liczne

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagranie, na którym widać, że setki migrantów rozpoczęło marsz w kierunku przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej (woj. podlaskie). Może dojść do "największej do tej pory próby masowego siłowego wejścia na teren Polski" - informują służby. Na granicy służbę pełniło 12 tys. żołnierzy, którzy udaremnili próbę przejścia setki migrantów przez granicę.

- Przyjechało tu tyle służb mundurowych, że raczej powinni sobie poradzić. Wierzę, że sobie poradzą - powiedział wójt gminy Kuźnica Paweł Mikłasz w rozmowie z Wirtualną Polską.

Zobacz wideo MON udostępniło wideo, na którym widać migrantów koczujących w pobliżu Kuźnicy

MSWiA: Polskie służby udaremniły próbę przejścia migrantów przez granicę

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagranie, na którym widać grupę setki uchodźców, którzy znajdują się przy polskiej granicy z Białorusią. Migranci doszli do przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. "Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy. Sytuacja została opanowana" - czytamy na Twitterze MSWiA.

Mieszkańcy pobliskich terenów wyrażali zaniepokojenie tą sytuacją. - Jesteśmy zaniepokojeni tym faktem. Jednak w okolicy nasze służby są już bardzo liczne. Jest tu straż graniczna, wojsko, policja i terytorialsi. Jest ich tylu, że raczej powinni sobie poradzić. Wierzę, że sobie poradzą - mówi Paweł Mikłasz, wójt gminy Kuźnica w rozmowie z Wirtualną Polską.

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

- Nie wybieram się na granicę. Służby mają zapewnione wsparcie mieszkańców. Naprawdę bardzo się cieszymy z obecności mundurowych. Dziś rano po naszej stronie panuje spokój. Nie mam od mieszkańców sygnałów o niepokojących incydentach - dodał wójt.

Żołnierze pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. Mariusz Błaszczak: Podnieśliśmy stan gotowości Wojska Obrony Terytorialnej

"Na granicy pełni służbę już ponad 12 tys. żołnierzy. Podnieśliśmy stan gotowości Wojska Obrony Terytorialnej. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy" - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak, udostępniając nagranie z helikoptera, na którym widać grupę uchodźców, którzy przebywają w pobliżu Kuźnicy Białostockiej.

7 listopada odnotowano 222 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformowała Straż Graniczna, wobec 101 osób zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. Pozostałym próbom funkcjonariuszom udało się zapobiec.

Więcej o: