Kuźnica. MON publikuje nagranie z uchodźcami na granicy z Białorusią. "12 tys. żołnierzy"

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagranie, na którym widać dużą grupę uchodźców, która znajduje się przy polskiej granicy z Białorusią. Migranci znajdują się niedaleko Kuźnicy Białostockiej - tak, jak informował o tym niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

 "Na granicy pełni służbę już ponad 12 tys. żołnierzy. Podnieśliśmy stan gotowości Wojska Obrony Terytorialnej. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy" - Napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak, udostępniając nagranie z helikoptera, na którym widać grupę uchodźców, znajdującą się na polsko-białoruskiej granicy niedaleko Kuźnicy Białostockiej. 

Zobacz wideo Nagranie MON

Trudna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. MON publikuje nagranie z grupą uchodźców niedaleko Kuźnicy

Nagrania z uchodźcami koczującymi na Białorusi, tuż przy granicy z Polską, pojawiają się w mediach społecznościowych. Na udostępnionym poniżej wideo widać polską granicę oraz stojących wzdłuż niej funkcjonariuszy Straży Granicznej lub wojsko. 

Więcej informacji o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy na stronie głównej Gazeta.pl.

"Monitorujemy sytuację w Kuźnicy od kilku dni i jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Twarda obrona granicy jest naszym priorytetem. Zwiększyliśmy liczbę funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów i żołnierzy. Czekamy w pełnej gotowości" - dodaje we wpisie szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Tłumy uchodźców zmierzają na granicę z PolskąTłum uchodźców zmierza na granicę z Polską. Rząd zwołuje sztab kryzysowy

Białoruski niezależny dziennikarz Tadeusz Giczan już w minioną niedzielę informował o dużych grupach uchodźców, którzy prawdopodobnie będą zmierzali w kierunku polskiej granicy. Zgodnie z doniesieniami reporterów, tłum uchodźców wyruszył na polsko-białoruską granicę w poniedziałek 8 listopada rano. "Na granicę udają się wewnętrzne siły bezpieczeństwa Białorusi, pojawiają się busy więzienne i pojazdy z drutem kolczastym" - dodaje w ostatnim wpisie Giczan. 

W sprawie tej rząd zwołał już posiedzenie sztabu kryzysowego. Spotkanie z udziałem m.in. Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego rozpocznie się o godzinie 13. 

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

*****

Apel Grupy Granica

W związku z rosnący ryzykiem eskalacji przemocy na granicy polsko-białoruskiej Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich czy OBWE. Działacze apelują o monitorowanie sytuacji i wywieranie nacisku na polskie władze, aby te natychmiast zapełniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną. Podkreślono również, że migranci są zdesperowani, spotykają się z coraz większą brutalnością białoruskich służb, strona polska odmawia im bezpiecznego schronienia, a obie strony uniemożliwiają powrót do kraju pochodzenia.

Biorąc pod uwagę wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy z ostatnich kilku miesięcy, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że władze białoruskie będą dążyły do eskalowania przemocy, to zaś może się spotkać z gwałtowną reakcją ze strony polskich służb. Najbardziej ucierpieć na tym mogą bezbronni ludzie, w tym dzieci, osoby starsze i chore.

Tymczasem na polsko-białoruską granicę nie zostały dotychczas dopuszczone organizacje humanitarne ani medyczne, a lokalne szpitale nie otrzymały żadnego dodatkowego wsparcia.

Zwracamy zatem uwagę na konieczność monitorowania tej sytuacji przez Państwa organizacje i instytucje oraz wysłania na miejsce niezależnych obserwatorów. Należy podjąć pilne starania w celu wywarcia wpływu na polski rząd, żeby natychmiast wysłał na granicę pomoc medyczną i humanitarną na wypadek eskalacji przemocy.

Więcej o: