Kryzys na granicy. Abp Gądecki apeluje do wiernych o pomoc uchodźcom. Ogłasza zbiórkę w kościołach

- Gdy trzeba udzielić przybyszom pomocy, nie wolno nam się od tego uchylać - podkreślił w wygłoszonej homilii przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Mówił, że na naszych oczach "rozgrywa się katastrofa humanitarna", "cierpią i umierają ludzie" i niezależnie od okoliczności przybycia migrantów na granicę, ludzie ci potrzebują wsparcia. 21 listopada w kościołach i kaplicach w całej Polsce odbędą się po mszach zbiórki na rzecz uchodźców.
Zobacz wideo MON udostępniło wideo, na którym widać migrantów koczujących w pobliżu Kuźnicy

Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała do wiernych. Przed kościołami odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz migrantów.

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich "Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

Abp Stanisław Gądecki prosi wiernych o wpłacanie datków na migrantów

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w wygłoszonej homilii poprosił nie tylko o modlitwę za pokój przy wschodniej granicy Polski, ale także przypomniał, że misją Kościoła jest przede wszystkim głoszenie Ewangelii.

Duchowny zwrócił uwagę, że na granicy polsko-białoruskiej "cierpią i umierają ludzie", a naszych oczach "rozgrywa się katastrofa humanitarna". - Bez względu [...] na okoliczności ich przybycia, na pewno potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego - powiedział, dodając, że należy migrantom okazać solidarność, a następnie poprosił wiernych o wpłacanie datków na rzecz ogólnopolskiej zbiórki, która za pośrednictwem Caritas Polska odbędzie się w niedzielę 21 listopada we wszystkich kościołach i kaplicach.

Środki zbierane podczas ogólnopolskiej zbiórki zostaną przeznaczone na finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce

- przekazał abp Gądecki.

Więcej informacji na temat kryzysu migracyjnego przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Na interwencje w lesie trzeba się solidnie przygotować. Najpierw przeprowadzić wywiad, ustalić m.in. liczbę osób i skład grupy. "Oni walczą o życie". Tak wolontariusze ratują osoby na granicy

Kryzys na granicy. Grupa Granica apeluje

Tymczasem w poniedziałek 8 listopada media obiegły nagrania z Białorusi, gdzie zgromadziła się duża grupa migrantów. Setki migrantów zaczęło kierować się w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Świadkowie podają, że białoruskie wojska kierują ludzi do lasu. Wśród mundurowych ma znajdować się Witalij Stasiukiewicz, który w ubiegłym roku kierował tłumieniem protestów w Grodnie. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przekazał natomiast, że przy granicy znajduje się ponad 12 tys. polskich żołnierzy.

W związku z sytuacją Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w którym zwrócono uwagę na konieczność monitorowania sytuacji przez niezależnych obserwatorów oraz natychmiastowe zapewnienie pomocy humanitarnej i medycznej.

Więcej o: