Katowice. Miasto zbuduje pomnik za 8,3 mln zł, finansowany głównie z tarczy antycovidowej

Katowice ogłosiły kolejny przetarg na budowę pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej, by upamiętnić 45 tys. osób wywiezionych na Syberię. Inwestycja ma kosztować niemal 8,5 mln złotych, i w większości być sfinansowana z puli pieniędzy przeznaczonej na tarczę antycovidową dla samorządów.

Pomnik Ofiar Tragedii Górnośląskiej ma upamiętnić k. 45 tys. mieszkańców Górnego Śląska, którzy w 1945 roku zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Związku Radzieckiego. Instytut Pamięci Narodowej szacuje, że 30 proc. tych osób nie przeżyło, a ci, którym udało się przeżyć, powrócili do domu w 1949 r.

Zobacz wideo Katowice. Areszt dla kierowcy autobusu, który przejechał 19-latkę

Katowice sfinansują pomnik z funduszy covidowych. Koszt: niemal 8,5 mln złotych

Rozmowy dotyczące powstania pomnika upamiętniającego Ofiary Tragedii Górnośląskiej trwają od 2017 roku. Jak podaje portal Katowice24.info, koszt miał wynosić wówczas 1,2 mln zł, a realizacja projektu miała zakończyć się rok później. Jednak koszt pomnika znacznie wzrósł, co miało okazać się niespodzianką dla władz Katowic.

- Rzeczywiście, jest kwestia dopracowania z autorami pomnika tzw. modelowania w terenie, czyli przesunięcia tak, żeby jak najmniej czynności trzeba było wykonać przy przebudowie infrastruktury podziemnej. Tam jest linia wysokiego napięcia, która idzie w ziemi. Tak więc musimy tak popracować, tak pomanewrować, żeby przeróbek było jak najmniej - mówił portalowi Katowice 24.info w październiku 2019 roku prezydent Katowic Marcin Krupa.

1 kwietnia 2021 roku ogłoszono kolejny przetarg, a wartość pomnika oszacowano wówczas na 7,5 mln zł brutto. Wpłynęły cztery oferty, ale tylko jedna z nich mieściła się w określonym budżecie.  Choć przetarg został rozstrzygnięty, to jedna z firm odwołała się od jego wyniku, gdyż twierdziła, że konkurent zaproponował rażąco niską cenę. - Sprawa była problematyczna, jak to zwykle przy odwołaniach. Uzyskaliśmy zapewnienie oferenta, że jest w stanie zrealizować całe zadanie, mimo tych dwóch nisko wycenionych pozycji - wyjaśniał Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji UM Katowice.

Zdewastowany pomnik Józefa Piłsudskiego w KrakowieKraków. Zdewastowano pomnik Piłsudskiego. Policja szuka sprawców

Odwołano się również do kwestii związanej z opodatkowania robót VAT-em. Przekonywano, że trzeba rozdzielić opodatkowanie VAT-em przy terenach zielonych od robót kubaturowych. - KIO przychyliła się do tej argumentacji, która była inna niż naszej komisji przetargowej, i nakazała nam powtórzyć ocenę ofert - informował Kochański. Ostatecznie zdecydowano jednak o unieważnieniu przetargu, gdyż budowa inwestycji, zdaniem władz Katowic, była zbyt droga.

Katowice ogłosiły kolejny przetarg na budowę pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Oferty można składać do 16 listopada

Katowice 28 października ogłosiły nowy przetarg. Oferty można składać do 16 listopada.  Zadaniem wykonawcy będzie m.in. wycinka drzew i krzewów, roboty ziemne oraz konstrukcyjno-budowlane. Co więcej, wykonawca będzie musiał zagospodarować teren, posadzić nowe rośliny i zadbać o trawnik, a także zadbać o nowe nawierzchnie drogowe.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Choć początkowo przewidywano, że ze względu na pandemię koronawirusa, prace nad inwestycją będzie można rozpocząć dopiero bliżej 2023 roku, to pieniądze z tarczy antycovidowej, które otrzymały władze Katowic, przyspieszyły inwestycję. Jak podaje portal Katowice 24.info, w pierwszym rozdaniu miasto otrzymało 51,81 mln zł, a 7,2 mln zł z tej kwoty przeznaczyło na budowę pomnika. Budowa pomnika ma kosztować łącznie 8,36 mln zł.

Nie obyło się bez kontrowersji. Przeciwni takiego wykorzystywania pieniędzy z tarczy pomocowej są nie tylko radni opozycji, ale też mieszkańcy miasta. Prezydent Katowic nie zmienił jednak zdania. - Może nawet dobrze się stało, że cała Polska o tym mówi, bo może ktoś w końcu sięgnie do historii i dowie się, co to takiego była Tragedia Górnośląska - powiedział.

Protest ''Ani jednej więcej' 07.11. KrakówPełny rynek w Krakowie, potem tłum pod kurią. Protest po śmierci 30-letniej Izy

Budowa pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej jest pomysłem katowickiego oddziału IPN. Jak podaje regionalny portal, pomysł wspierał również abp Wiktor Skworc.

Więcej o: