Marsz Niepodległości w Warszawie. Robert Bąkiewicz: Legalnym rozwiązaniem jest zmiana trasy

Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, zapowiedział, że Marsz Niepodległości odbędzie się mimo wielu przeciwności. Poinformował, że organizatorzy wciąż szukają legalnych rozwiązań, a jednym z nich może być zmiana trasu marszu.
Zobacz wideo Tak wyglądał Marsz Niepodległości. Okrzyki "PiS, PO - jedno zło"

"Jak już wielokrotnie w ostatnich dniach zapewniałem, Marsz Niepodległości odbędzie się bez względu na to, jakich kruczków prawnych i środków represji użyją przeciw nam wrogowie polskiego patriotyzmu" - napisał w komunikacie prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Dodał również, że organizatorzy wciąż szukają legalnych rozwiązań i nie wykluczają zmiany trasy. "Możemy jednak spodziewać się, że nawet legalne zgromadzenie urzędnicy miejscy nasłani przez pana Rafała Trzaskowskiego rozwiążą pod pierwszym lepszym pretekstem. Dlatego rozważamy też tryb spontaniczny w sytuacji, kiedy nie będzie możliwości innego rozwiązania" - czytamy.

Donald Tusk na warszawskiej manifestacji pod hasłem 'Ani jednej więcej'"Ani jednej więcej!". Politycy na Marszu dla Izy. "Oburzenie nas jednoczy"

Robert Bąkiewicz poinformował również, że w związku z inicjatywą Prokuratury Krajowej "pojawiła się szansa na powrót do normalnych standardów organizacji Marszu". "Po kilkunastu dniach zamieszania, Prokuratura Krajowa zdecydowała się stanąć po stronie sprawiedliwości" - napisał Robert Bąkiewicz.

Zbigniew Ziobro wniósł do SN skargę nadzwyczajną ws. Marszu Niepodległości. W 2020 odbył się mimo zakazu

Zbigniew Ziobro wniósł o uchylenie postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który podtrzymał zakaz rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego - poinformował serwis wpolityce.pl.

Przeczytaj więcej informacji o Marszu Niepodległości na stronie głównej Gazeta.pl.

W opinii Zbigniewa Ziobry doszło więc do ograniczenia wolności zgromadzeń gwarantowanej w art. 57 konstytucji. "Sąd niesłusznie uznał, że organowi gminy - w przedmiotowej sprawie Prezydentowi m.st. Warszawy - przysługują uprawnienia do zaskarżenia decyzji wojewody o zgodzie na cykliczne organizowanie zgromadzeń. Literalne brzmienie wskazanego przepisu ustawy Prawo o zgromadzeniach jednoznacznie mówi jedynie o prawie do wniesienia odwołania od decyzji zakazującej zgromadzenia" - podała Prokuratura Krajowa.

Marsz Niepodległości, 11 listopada 2018 r.Marsz Niepodległości 2021. Służby mundurowe zapowiadają mobilizację

Zdaniem prokuratury ubiegłoroczny zakaz organizacji Marszu Niepodległości wynikał ze stanu epidemii, ale naruszenie przepisów epidemicznych "nie może skutkować uznaniem, że przemarsz tysięcy osób biorących udział w wydarzeniu patriotycznym nie miał miejsca". Mimo zakazu marsz się odbył. Doszło wówczas do starć uczestników z policją oraz do podpalenia mieszkania przy al. 3 Maja.

Więcej o: