Jej dziennik nadal jest radioaktywny, a Koreańczycy zrobili o jej życiu musical. Urodziny pierwszej noblistki

Maria Skłodowska-Curie, w czarnej sukni, pośrodku laboratorium... śpiewa - i to po koreańsku. W rzeczywistości noblistka nie znała tego dalekowschodniego języka, a powyższa scena pochodzi z nowego musicalu, który powstał w Korei Południowej. Z okazji 154. rocznicy urodzenia Skłodowskie-Curie przypomninamy kilka innych niezywkłych faktów z jej życia.
Zobacz wideo Żukowska skrytykowała Shostak za ubiór. Biedroń: To był nieodpowiedni tweet

Maria Skłodowska przyszła na świat w Warszawie 7 listopada 1867 roku, jako najmłodsze, piąte dziecko Władysława oraz Bronisławy z Boguskich. Dziś, 7 listopada, obchodziłaby 154. urodziny. 

Przypomniał o tym oficjalny profil Nagrody Nobla, gdzie zamieszono kilka niezwykłych faktów z życia pierwszej kobiety, która otrzymała to wyróżnienie. 

W 1911 roku 7 listopada stał się dla niej podwójnie wyjątkowy - i zapisał się na kartach historii nauki. Tego dnia, w swoje 44. urodziny, Skłodowska-Curie otrzymała informację o tym, że otrzymała drugą w swojej karierze nagrodę Nobla. Tym samym stała się nie tylko pierwszą kobietą z tym wyróżnieniem, ale też pierwszą osobą w ogóle, która otrzymała Nobla dwa razy - pierwszego w dziecinie fizyki, drugiego - chemii.

Tak wyglądał dyplom, który wtedy otrzymała:

Jej pionierska praca nad promieniowaniem stała przyczyną jej śmierci. Wieloletnia ekspozycja na promieniowanie wywołała chorobę, na którą zmarła. 

O tym, jak niebezpieczne były warunki jej pracy, świadczą pamiątki, które pozostały po naukowczyni. Jak przypomniał profil Nagrody Nobla, choć od jej śmierci minęło prawie 90 lat, to dziennik używany przez badaczkę w laboratorium dalej jest radioaktywny - i pozostanie przez około 1500 lat.  

Twarz emancypacji

Maria Skłodowska-Curie była autorką pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej, pierwszą kobietą, która otrzymała Nobla, pierwszą kobietą z tytułem profesorskim i pierwsza kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie. Przez lata, łamiąc stereotypy, starała się pokazać, że jest na równi z płcią przeciwną. Mimo że nie nazywała siebie feministką, uchodzi za twarz ówczesnej emancypacji.

Do dziś jej postać pozostaje wzorem i działa na wyobraźnie ludzi na całym świecie. Przykładem jest to, że życie i postać Polki zostały zaadaptowane na musical w... Korei Południowej

 

Więcej informacji ze świata i kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Maria Skłodowska Curie - pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla

Gdy miała 10 lat, jej matka zmarła na gruźlicę. Straciła również siostrę, która zachorowała na tyfus. Wydarzenia te odcisnęły na niej ogromne piętno. Sześć lat później obiecała sobie, że miejsce wiary i Boga w jej życiu zastąpi nauka. Po młodości owianej żalem i smutkiem w 1891 roku wyjechała do Paryża, by studiować matematykę i fizykę na Sorbonie, gdzie poznała swojego męża Pierre’a, osiem lat starszego naukowca. Mieli dwie córki: Irenę i Ewę.

W 1896 roku rozpoczęła pisanie doktoratu na temat odkrytego przez Henriego Becquerela zjawiska promieniotwórczości. Wraz z mężem kobieta prowadziła prace, które zakończyły się odkryciem w 1898 roku metalu o dużej radioaktywności. Nazwała go "polon" na cześć swojej ojczyzny. Dalsze prace pozwoliły im wyodrębnić również rad. Małżonkowie chcieli, aby ich działalność służyła ludziom, dlatego nie złożyli wniosku patentowego i nie czerpali korzyści materialnych. Dalsze badania nad promieniotwórczością przyniosły małżonkom Curie i Becquerelowi w 1903 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Po tragicznej śmierci męża w 1906 roku, który zginął pod kołami wozu konnego, zrozpaczona kobieta w stu procentach oddała się wyłącznie nauce. W 1911 roku zaowocowało to kolejną Nagrodą Nobla, tym razem w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. W swoim wystąpieniu podkreśliła wpływ Pierre’a na jej odkrycia, oddając hołd ukochanemu.

W czasie I wojny światowej Maria założyła pierwsze polowe ośrodki radiologii wojskowej, dysponujące małymi, mobilnymi aparatami rentgenowskimi, które służyły do diagnozowania urazów. Pracowała ze swoją 17-letnią córką Ireną na froncie w 1914 roku, prześwietlając rannych żołnierzy, aby zlokalizować złamania, kule i odłamki. Curie przeprowadziła także szkolenia z nowych technik dla sanitariuszy i lekarzy.

Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta w paryskim Panteonie

Maria Skłodowska-Curie padła ofiarą pierwiastka, którym pomagała innym. Zmarła 4 lipca 1934 roku w sanatorium Sancellemoz w Alpach Francuskich, z powodu anemii aplastycznej, rozwiniętej przez lata ekspozycji na promieniowanie. Noblistka jest pierwszą kobietą, której ciało spoczęło w paryskim Panteonie.

Manifestacja Ani Jednej Więcej w Warszawie, 6 listopada 2021 r."Ani jednej więcej!". Działacze fundacji Godek starli się z demonstrującymi

Więcej o: