Kraków. Zdewastowano pomnik Piłsudskiego. Ambasada Ukrainy wydała oświadczenie [ZDJĘCIA]

Śledczy szukają sprawców, którzy w sobotę 6 listopada zdewastowali pomnik Józefa Piłsudskiego i Czwórki Legionowej w Krakowie. Policjanci podejrzewają prowokację, a do zdarzenia odniosła się Ambasada Ukrainy.
Zobacz wideo Wysoki poziom CO2 w atmosferze. Dawno tak nie było

Jak pisaliśmy w sobotnim artykule, około godziny 10 policjanci zauważyli zdewastowany pomnik w centrum Krakowa. Wandale cokół monumentu Józefa Piłsudskiego naznaczyli literą "N", a Czwórkę Legionową pomalowali żółtą i niebieską farbą, na wzór odwróconej ukraińskiej flagi. Na miejscu znaleziono również karton, na którym napisano cyrylicą: "Polska nie tylko dla panów"  oraz puszki ze sprayem. Po zebraniu śladów funkcjonariusze policji podejrzewają prowokację.

- Nie sądzę, żeby sprawcami byli Ukraińcy, oni wiedzą, jak wygląda ich flaga narodowa i nie popełniliby błędu, malując kolory odwrotnie. Podejrzewamy, że była to raczej prowokacja. Komuś zależy najwyraźniej, żeby skłócić Polaków i Ukraińców - poinformował dziennikarzy Gazety Wyborczej Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Donald Tusk na warszawskiej manifestacji pod hasłem 'Ani jednej więcej'"Ani jednej więcej!". Politycy na Marszu dla Izy. "Oburzenie nas jednoczy"

Więcej informacji ze świata i z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zdewastowany pomnik Piłsudskiego i Legionistów. Oświadczenie Ambasady Ukrainy

Ambasada Ukrainy wydała oświadczenie, w którym odnosi się do "haniebnego" zdarzenia. Jej przedstawiciele mają nadzieję, że sprawcy zostaną ukarani, a sam incydent uznają za prowokacje.

"W związku z pojawieniem się w mediach informacji o zbezczeszczeniu pomnika Józefa Piłsudskiego w Krakowie stanowczo potępiamy ten akt wandalizmu i wszelkie inne działania mające na celu zbezczeszczenie miejsc pamięci.

Ten haniebny incydent, który miał miejsce w przededniu Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, traktujemy jako prowokację mającą na celu pogorszenie dobrosąsiedzkich stosunków między Ukrainą a Polską.

Mamy nadzieję, że organy ścigania Rzeczypospolitej Polskiej, które już badają wszystkie okoliczności zdarzenia, ustalą sprawców tego aktu wandalizmu i winni zostaną ukarani" - czytamy w oświadczeniu udostępnionym na stronie internetowej Ambasady.

Zaginieni Karol Malich i Kacper GutkowskiTrzemiętowo. Policja szuka 16-latków, którzy uciekli z ośrodka opiekuńczego

Więcej o: