Śmierć 30-letniej Izy. Adam Niedzielski: Będą jednoznaczne wytyczne dla lekarzy ws. aborcji

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wydanie wytycznych dla lekarzy, które jasno określą, w jakich okolicznościach możliwe jest przerwanie ciąży. Po śmierci 30-letniej Izy z Pszczyny pojawiły się głosy, że po zeszłorocznym wyroku TK lekarze boją się przeprowadzać aborcje nawet w prawnie dopuszczonych przypadkach. - Być może jakaś interpretacja tego orzeczenia rzeczywiście mogła tak działać, dlatego będą wydane te wytyczne - odparł Niedzielski.
Zobacz wideo Skąd nagła ofensywa antyludzkich projektów Kai Godek? Pytamy posłankę Monikę Rosę

Minister zdrowia Adam Niedzielski był sobotnim gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Jednym z tematów rozmowy była śmierć 30-letniej Izy z Pszczyny. W piątek dyrekcja szpitala, w którym zmarła kobieta, wydała komunikat o zawieszeniu dwóch lekarzy. Niedzielski pytany o to, czemu decyzja zapadła tak późno (30-letnia Izabela zmarła 22 września), odparł, że "to trudna sprawa, która wymaga wyjaśnienia".

Manifestacja w Poznaniu po śmierci 30-letniej Izy z Pszczyny"Kobieta powinna mieć wybór". Manifestacje po śmierci Izy. W sobotę kolejne [ZDJĘCIA]

- Chciałbym zaznaczyć, że szafowanie wokół niej różnymi politycznymi doktrynami jest po prostu nie na miejscu i jest też brakiem szacunku dla osób, które ta tragedia dotknęła. Ta sprawa będzie wyjaśniana przez prokuraturę. Zleciłem NFZ kontrolę, ale to są działania, które trochę potrwają - mówił minister zdrowia.

W dalszej części wywiadu podkreślił, że na to, by poznać dokładną przyczynę śmierci 30-latki potrzeba "tygodni i miesięcy". Dodał, że kontrola przeprowadzana przez NFZ powinna zakończyć się szybciej. - Po niej będziemy mieli przynajmniej wiedzę, czy procedury, które były tam [w szpitalu - red.] realizowane, były prawidłowe - powiedział Adam Niedzielski.

Manifestacja pod hasłem 'Ani jednej więcej'"Ani jednej więcej!". Gdzie odbędą się manifestacje? [LISTA MIAST]

Dziennikarz stacji dopytywał ministra zdrowia o to, kto ponosi odpowiedzialność za tę tragedię. - Nie będę ferował wyroków, absolutnie. Muszę mieć dostarczone informacje - zaznaczył szef MZ. - Poprosiłem konsultanta krajowego ds. ginekologii i położnictwa o wydanie takich wytycznych, takiego komunikatu, który będzie jednoznacznie mówił o tym, że bezpieczeństwo kobiety w przypadku takim, jaki miał miejsce, jest powodem, żeby przerwać ciążę - zapewnił.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Szpital (zdjęcie ilustracyjne)Świdnica. "Moja żona też zmarła. Kazali jej rodzić martwe dziecko"

Niedzielski: Jeśli zagrożone jest życie kobiety, przerywanie ciąży jest możliwe

Na pytanie o to, czy śmierć Izy była pokłosiem orzeczenia TK o zaostrzeniu prawa aborcyjnego, Niedzielski odpowiedział, że "cały czas mamy interpretację, która dopuszcza przerywanie ciąży, szczególnie w przypadku zagrożenia życia kobiety i ta polityka powinna być stosowana". Ziemiec wskazał na opinie, że przez wyrok Trybunału sparaliżował działania lekarzy. - Być może jakaś interpretacja tego orzeczenia rzeczywiście mogła tak działać, dlatego będą wydane te wytyczne - powiedział szef MZ. Adam Niedzielski dodał, że nie planuje wyjść do uczestników sobotniego Marszu dla Izy, który w Warszawie zakończy się pod budynkiem Ministerstwa Zdrowia.

Więcej o: