Wrocław. Uczniowie naśmiewali się z Dudy. Zachowanie nauczyciela rozpatrzy jego znajomy

Radny Prawa i Sprawiedliwości oraz nauczyciel Robert Pieńkowski miał podczas lekcji użyć wulgarnych słów i uderzyć pięścią w ławkę, gdy część uczniów śmiała się z prezydenta Andrzeja Dudy. Jak podaje Onet.pl, sprawa ta trafi do dolnośląskiego kuratora oświaty, który zna się z Pieńkowskim.

- Z tego co wiem, dyrektor XVII LO we Wrocławiu Małgorzata Iwankiewicz skieruje do dolnośląskiego kuratora oświaty wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie - powiedział dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk w rozmowie z portalem Onet.pl.

Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego

Uczniowie naśmiewali się z Andrzeja Dudy. Sprawę nauczyciela zbada jego znajomy

Gdy wniosek trafi ze szkoły do kuratorium, Roman Kowalczyk będzie mógł podjąć jedną z dwóch decyzji - wszcząć postępowanie przeciwko nauczycielowi lub odmówić zajmowania się tą sprawą. Jak zauważa Onet.pl, kurator Kowalczyk prywatnie zna się z nauczycielem i radnym PiS Robertem Pieńkowskim, w sprawie którego ma podjąć decyzję.

Ponadto, kurator Kowalczyk sam był wcześniej dyrektorem szkoły, w której doszło do wspomnianej wyżej sytuacji. Panowie znają się też z Prawa i Sprawiedliwości. Kurator zapewnia jednak, że nie wpłynie to na jego decyzję względem nauczyciela.

- Jestem legalistą, działam na podstawie i w granicach prawa. Tu jakiekolwiek sentymenty, czy ktoś jest z kimś po imieniu, jakiekolwiek afiliacje nie mają żadnego znaczenia. Będziemy patrzeć na przebieg wydarzeń, na argumenty i fakty. Tylko one będą decydować, jaką decyzję kurator podejmie. Jestem urzędnikiem polskiego państwa, organem, do którego zwróci się pani dyrektor, w związku z tym nie mogę i nie chcę komentować tej sprawy. Będę ją analizował, jak otrzymam wniosek - dodaje Roman Kowalczyk.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Ty jesteś akurat mądry. Bo ja k***, na przykład d*** nadstawiałem w walce z komuną"

Jak pisaliśmy wcześniej, do niecodziennej sytuacji doszło w trakcie lekcji historii w XVII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. Nauczyciel Robert Pieńkowski (który jest też radnym PiS), użył wulgarnych słów, gdy część uczniów zaczęła śmiać się z prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak podała "Wyborcza", tematem lekcji była wolna elekcja, a nauczyciel starał się przekazać, że każdy wybrany monarcha miał odpowiednie umiejętności, aby rządzić krajem. Wówczas jeden z uczniów miał powiedzieć, że Andrzej Duda może nie mieć kompetencji, aby sprawować swoją funkcję. Licealista zwrócił uwagę na umiejętność posługiwania się językiem angielskim - na dowód pokazał filmik, na którym prezydent z trudem mówi w obcym języku.

Na nagraniu, do którego dotarli dziennikarze "Wyborczej" słychać, jak nauczyciel zaczyna krzyczeć na uczniów. - Ty jesteś akurat mądry. Bo ja k***, na przykład d*** nadstawiałem w walce z komuną po to, żeby obalić tę pier*** komunę, żebyś nie musiał zdawać matury z języka rosyjskiego - słychać w materiale. Nauczyciel następnie miał uderzyć ręką w stół.

Więcej o: