Polio z Ukrainy zaszkodzi Polsce? Prof. Gut: Może powrócić i znów siać spustoszenie

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP ostrzegł, że wirus polio, który pojawił się na Ukrainie, może zagrozić również Polsce. - Jeśli więc nie będziemy szczepić naszych dzieci, to polio, nad którym zwycięstwo odtrąbiliśmy zaledwie kilka lat temu, może powrócić i znów siać spustoszenie - ostrzegł.

Choroba polio po raz pierwszy została opisana w XIX wieku przez dwóch uczonych - Jakoba Heine (w 1840 roku) oraz Karla Oskara Medine (w 1890 roku). Do dziś nie wynaleziono skutecznej metody leczenia tej choroby, jednak w wielu krajach stosowane są szczepienia ochronne przeciwko polio.

Zobacz wideo Czy rząd się boi wprowadzić przepisy odnośnie kontroli szczepień?

W obwodzie zakarpackim na Ukrainie potwierdzono cztery przypadki polio u dzieci. Zdaniem lekarzy, cała czwórka miała kontakt z dzieckiem z obwodu rówieńskiego. Żadne z dzieci nie było zaszczepione.

Ukraina walczy z polio. Wirusolog ostrzega: Jedna na 200 zakażonych osób dozna porażenia

Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, w rozmowie z PAP stwierdził, że polio, które atakuje dzieci na Ukrainie, jest inne od tego, które znamy z przeszłości. - Wirusy atenuowane, czyli osłabione, nie są groźne dla człowieka, nie są w stanie wywołać choroby. Ale jak taki wirus przejdzie przez pasażowanie, to po jakimś czasie może odzyskać swoją zjadliwość - wyjaśnił prof. Gut.

Pasażowanie polega na przenoszeniu się wirusa najczęściej drogą jelitową na osobę niezaszczepioną, a później na kolejne osoby. W końcu któraś z tych wersji wcześniej niegroźnego wirusa odzyska zdolność wywołania choroby. Ekspert alarmuje więc, że należy szczepić dzieci na polio, gdyż "może powrócić i znów siać spustoszenie.". -  Statystycznie jedna na 200 zakażonych osób dozna porażenia - powiedział prof. Gut.

Polio - objawy, diagnostyka, leczenie

Polio to choroba, która znana jest również pod następującymi nazwami: ostre nagminne porażenie dziecięce, choroba Heinego-Medina, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego oraz paraliż dziecięcy. Do tej pory nie jest znany sposób leczenia polio.

Do zakażenia polio dochodzi drogą kropelkową lub pokarmową. U ok. 90 proc. osób przebiega ono bezobjawowo. U pozostałych pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj do 14 dni od momentu zakażenia. W późniejszym czasie wirus atakuje węzły chłonne, a także układ krwionośny. Na tym etapie choroby mówi się o tzw. wiremii pierwotnej, czyli takim stanie, w którym mogące się namnażać wirusy są obecne. Również na tym etapie organizm może wytwarzać przeciwciała hamujące rozwój zakażenia. Wtedy mówi się o zakażeniu poronnym. Jeżeli przeciwciała nie zostaną wytworzone, występuje tzw. wiremia wtórna. Wówczas wirus rozprzestrzenia się nie tylko we krwi, ale w całym organizmie, a objawy są znacznie bardziej nasilone. Na tym etapie mówi się o postaci porażennej choroby.

W zależności od tego, jakie narządy są zaatakowane przez wirusa, rozróżnia się kilka postaci choroby:

  • Postać opuszkowa - porażone są ośrodki nerwowe zlokalizowane w podstawie mózgu. Taki rodzaj porażenia wiąże się z poważnymi problemami, które mogą stanowić zagrożenie życia pacjenta. W tym przypadku najczęstsze objawy to problemy z mową, poruszaniem się, a czasami zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego.
  • Postać rdzeniowa - w tym przypadku dochodzi do porażenia mięśni, najczęściej mięśni kończyn dolnych, rzadziej kończyn górnych albo tułowia. Porażenie zwykle jest asymetryczne, może przybierać postać niedowładu albo paraliżu. Mięśnie, które są objęte paraliżem, stopniowo zanikają.
  • Postać opuszkowo - rdzeniowa - jest połączeniem dwóch poprzednich postaci, a więc porażeniu ulegają zarówno podstawa mózgu, jak i rdzeń kręgowy.

Więcej informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co ciekawe, lekarze wyróżniają również post-polio, które daje objawy zakażenia dopiero po 20-30 latach. Wówczas następuje pogorszenie wydolności organizmu, osłabienie mięśni, częste bóle stawów oraz mięśni, problemy z oddychaniem, przełykaniem i mówieniem. Jeżeli wcześniej doszło do porażenia, zespół post-polio obejmuje zazwyczaj te grupy mięśni, które wcześniej nie były objęte porażeniem. Na szczęście w wielu przypadkach choroba postępuje powoli i nie prowadzi do znacznego upośledzenia funkcjonowania mięśni.

W Polsce szczepienia przeciwko wirusowi polio są obowiązkowe. Zgodnie z programem szczepień u dzieci do lat 2 pierwsze szczepienie przeciw polio wykonuje się w 3-4 miesiącu życia dziecka, kolejne - w 5-6, trzecie - 16-18 miesiącu. Dzieci starsze otrzymują jeszcze dawki przypominające.

Więcej o: