Ostrzeżenia IMGW. Niż Piotr przyniesie załamanie pogody. Silny wiatr i ulewne deszcze nawiedzą Polskę

Do Polski nadciąga niż Piotr, który przyniesie w czwartek silny wiatr i ulewne deszcze. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dla kilku województw. Sprawdź, gdzie pogoda będzie niebezpieczniejsza.

Jak informuje portal fanipogody.pl, silny wiatr może osiągnąć w górach nawet ponad 100 km/h, niewykluczone jest pojawienie się ciepłego wiatru halnego. Z kolei na nizinach najsilniej powieje w nocy z czwartku na piątek, wiatr może osiągnąć wówczas ponad 80 km/h. 

Zobacz wideo [Relacja z Glasgow] "Miałbym nadzieję, że Polska wreszcie ogłosi datę neutralności klimatycznej"

Przeczytaj więcej informacji o pogodzie na stronie głównej Gazeta.pl.

Ostrzeżenia IMGW. Pogoda w czwartek - silny wiatr i ulewy

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski zapowiedział silnie zawieje w całej Polsce północnej i w rejonach podgórskich. "W rejonach podgórskich Sudetów porywy wiatru mogą sięgać do 75 km/h, natomiast wysoko w górach - do 110 km/h" - tłumaczył Grzegorz Walijewski. A intensywne opady deszczu, są prognozowane dla Polski północnozachodniej. "Chodzi o województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie i północną część Wielkopolski. Tam może spaść do powyżej 30 litrów wody na metr kwadratowy" - wyjaśnił synoptyk. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla województwa: 

  • dolnośląskiego w powiatach: lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim, dzierżoniowskim, ząbkowickim - alert obowiązuje w czwartek od godziny 9 do 23;
  • opolskiego w powiatach: nyskim, prudnickim i głubczyckim - ostrzeżenie obowiązuje w czwartek od godziny 12 do 20.

"Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z kierunków południowych" - ostrzegają synoptycy z IMGW.

Z kolei żółty alert przed ulewnym deszczem obowiązuje w województwie: 

  • zachodniopomorskim - ostrzeżenie będzie obowiązywać od czwartku od godziny 9 do godz. 8 w piątek;
  • lubuskim w powiatach: krośnieńskim, sulęcińskim, słubickim, gorzowskim, Gorzów Wielkopolski, strzelecko-drezdeneckim - tu alert będzie obowiązywać od godziny 7 w czwartek do godz. 7 w piątek;
  • pomorskim w powiatach: lęborskim, słupskim, Słupsk, bytowskim, chojnickim, człuchowskim - ostrzeżenie wydano od czwartku od godz. 11 w czwartek do godz. 11 w piątek.

"Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana całkowita suma opadów miejscami od 30 mm do 40 mm" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez instytut. 

Niż Piotr w czwartek pojawi się w Polsce

Za załamaniem pogody w Polsce stoi niż Piotr, który do naszego kraju dotrze w czwartek. Jest to niż zwany genueńskimi, jak podaje portal twojapogoda.pl jest to niż bardzo niebezpieczny, ponieważ często przynosi powodzie. Synoptycy przewidują, że czeka nas duży spadek ciśnienia na zachodzie i północy kraju - poniżej 995 hPa. Oznacza to gwałtowne nasilenie się wiatru napływającego z południa i skierowanego w kierunku zachodnim. 

Więcej o: