Szczepienia młodszych dzieci przeciwko COVID mogą ruszyć już w listopadzie. W USA decyzja zapadła

Szczepienia dzieci między 5. a 12. rokiem życia przeciwko COVID-19 mogą ruszyć jeszcze w listopadzie - podało RMF FM. Polskie władze nie zamierzają czekać na decyzję Europejskiej Agencji Leków.

Jak podało w porannym serwisie RMF FM, Rada Medyczna przy premierze nie chce czekać z decyzją o szczepieniu dzieci na rekomendację Europejskiej Agencji Leków. EMA dopiero rozpatruje wniosek koncernu Pfizer w tej sprawie.

Szczepienie dzieci w Polsce może ruszyć jeszcze w listopadzie

Dziennikarz stacji poinformował, że szczepienia mogą ruszyć po tym, jak Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób zatwierdzi dane kliniczne z USA.  

Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

Więcej informacji nt. szczepień na stronie głównej Gazeta.pl.

- Jeżeli zaklepią, to będziemy dążyć do tego, aby nie czekać na decyzję Unii Europejskiej, tylko wprowadzić to w Polsce jak najszybciej, korzystając z danych klinicznych, które już są dostępne, bo one są przekonujące - powiedział w RMF FM prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. 

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) już formalnie zatwierdziło szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Pfizer dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Amerykańskie CDC już zatwierdziło

Decyzja CDC dotycząc szczepienia dzieci otwiera drogę do rozpoczęcia szczepień młodszych dzieci w Stanach Zjednoczonych w tym tygodniu.

Decyzję Centrum Kontroli i Prewencji Chorób poprzedziło jednomyślne głosowanie zespołu 14 ekspertów, którzy uznali, że szczepionka dla dzieci jest skuteczna i bezpieczna. Dyrektor agencji Rochelle Walensky powiedziała, że ryzyko skutków ubocznych u dzieci jest mniejsze niż u dorosłych i zachęciła rodziców, aby porozmawiali z pediatrami, szkolnymi pielęgniarkami i farmaceutami na temat potrzeby zaszczepienia dzieci.

ATTILA HILDMANNNiemcy. Śledztwo przeciwko liderowi antyszczepionkowców. "Zafascynowany Hitlerem"

Decyzja Centrum Kontroli i Prewencji Chorób otwiera drogę do rozpoczęcia szczepień 28 milionów dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Mają one otrzymać dwie dawki szczepionki odpowiadające jednej trzeciej dawki dla dorosłych w odstępie trzech tygodni.

Jednak według sondaży gotowość zaszczepienia swoich dzieci od razu gdy będzie taka możliwość deklaruje jedna trzecia amerykańskich rodziców. Jedna trzecia rodziców mówi, że nie zgodzi się na to.

Rząd USA poinformował, że szczepienia dzieci będzie prowadzić 20 tysięcy pediatrów, lekarzy rodzinnych i farmaceutów. Wysłano do nich 15 milionów dziecięcych dawek szczepionki Pfizer.

Protesty po śmierci Savity HalappanavarSavitę zabił zakaz aborcji. To był początek końca drakońskiego prawa

Więcej o: