Większość Polaków negatywnie ocenia zmiany w sądownictwie. Nawet wyborcy PiS [SONDAŻ]

Ponad połowa Polaków negatywnie ocenia zmiany w sądownictwie, do które zaszyły w ostatnich trzech latach - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys. Takie zdanie przeważa także wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo Co o wyroku TK z 07.10 mówi się w UE? Wawrykiewicz: Polska podważa filary UE

W trakcie sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM badano, jakie zdanie na temat zmian w sądownictwie, które zaszły w ostatnich trzech latach mają Polacy. Wynika z niego, że zaledwie 0,5 proc. respondentów twierdzi, że zmieniło się na lepsze, a 4,5 proc. uważa, że jest ono "raczej" lepsze.

Większość Polaków - łącznie 52,3 proc. - jest zdania, że sytuacja w sądownictwie się pogorszyła, w tym 33,9 proc. uważa, że "zdecydowanie". Jak wynika z badania United Surveys, negatywne zdanie o polskim sądownictwie przeważa także wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości - 28 proc. twierdzi, że sytuacja się pogorszyła, a 11 proc. - że się polepszyła.

42,6 proc. ankietowanych twierdzi, że nic się nie zmieniło.

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM przeprowadzono metodą CATI 22 października na ogólnopolskiej grupie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Więcej na temat sądownictwa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem USA Joe BidenemMorawiecki po spotkaniu z Bidenem. "Rozmawiałem w kuluarach"

Izba Dyscyplinarna wciąż działa

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że Polska ma zapłacić karę za niezawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej - chodzi o milion euro dziennie. To efekt trwającego od jakiegoś czasu sporu - w kwietniu ubiegłego roku TSUE uznał, że Izba nie może być uznawana za sąd w rozumieniu prawa Unii i nakazał zawieszenie jej działalności. Do tej pory jednak tego nie zrobiono.

Powstanie Izby Dyscyplinarnej było dla PiS ważnym elementem tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości. Izba ma za zadanie rozstrzygać sprawy z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i prokuratorów oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Jej członkowie zostali wybrani przez prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. 

Izba Dyscyplinarna nie jest także uznawana przez resztę Sądu Najwyższego za sąd w rozumieniu prawa krajowego.

Michał DworczykDziennikarz zapytał o kampanię rządu. "Wyślij to tym łobuzom z 'Wyborczej'"

Więcej o: