Pierwsza od lat latarnia umarłych stanęła pod Lublinem

Latarnia umarłych stanęła w miejscowości Dębówka w woj. lubelskim. - Nasz obiekt ma pięć metrów wysokości, a w jego wnętrzu znajduje się pionowy szyb, którym na wysokość okienek wciągamy kopię średniowiecznego glinianego kaganka - mówi TVN24 inicjator projektu Jakub Ordutowski.

Latarnie umarłych funkcjonowały w przeszłości na cmentarzach. Miały przypominać o nieśmiertelności ludzkiej duszy, a także wzywać żyjących do modlitwy za zmarłych.

Od XIII wieku latarnie umarłych stawiane były również przy ważnych szlakach komunikacyjnych oraz na rozdrożach dróg i do tej tradycji odwołuje się stowarzyszenie Curia Mediavalis. Wzniesiony przez członków stowarzyszenia i okolicznych mieszkańców obiekt stanął w Dębówce w gminie Jastków, tuż przy granicy z Lublinem.

Więcej informacji z Polski przeczytasz codziennie na stronie głównej Gazeta.pl.

Latarnia umarłych stanęła w Dębówce

- Latarnię wznieśliśmy z kamienia wapiennego ze starego kamieniołomu w świętokrzyskim Janikowie, surowca który – jak przypuszczam – mógł być wykorzystywany już we wczesnym średniowieczu do budowy podsandomierskich kościołów, na przykład XI-wiecznej bazyliki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zawichoście. Nasz obiekt ma pięć metrów wysokości, a w jego wnętrzu znajduje się pionowy szyb, którym na wysokość okienek wciągamy kopię średniowiecznego glinianego kaganka lub drewniano-pergaminową latarenkę na świece woskowe - opowiada w rozmowie z TVN24 Jakub Ordutowski, prezes Stowarzyszenia na rzecz promocji wiedzy o kulturze średniowiecznej Curia Mediaevalis.

Prof. dr Bogdan de Barbaro "Egzamin z 'wygasania' jest, jak mi się wydaje, tym najtrudniejszym"

Dwa lata temu w Dębówce z inicjatywy stowarzyszenia wzniesiono również blisko dwumetrową kopię średniowiecznego krzyża pojednania z wyrytym na jego powierzchni mieczem. To także tradycja wywodząca się ze średniowiecza i związana z zastępowaniem wcześniejszego prawa wendety tak zwanymi karami kompozycyjnymi.

Polacy obchodzą Wszystkich Świętych

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym wszystkim, którzy osiągnęli życie wieczne i weszli już do chwały niebieskiej, a wiernym na ziemi wskazując drogę, która prowadzi ich do świętości. Kościół wyraża w ten sposób wiarę w obcowanie świętych i przypomina o powszechnym powołaniu do świętości.

Akcja 'Cukierek albo psikus, z duchem czasu idziemy na Żoliborz' Poszli pod dom Kaczyńskiego w strojach duchów. "Cukierek albo psikus"

Dla chrześcijan to radosny dzień, w którym wspominają nie tylko świętych wyniesionych na ołtarze, ale wszystkich, którzy odeszli w opinii świętości. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania, chce zachęcić do pójścia drogą, którą szli święci, w których objawiło się światło Boże.

Początki święta sięgają IV wieku, a uroczystość jest obchodzona od IX wieku.

28.10.2021 Warszawa , ul Wiejska , Sejm . Prezes PiS Jarosław Kaczyński wśród partyjnych towarzyszy (Ryszard Terlecki /l/, Mariusz Błaszczak /p/) podczas 40. posiedzenia Sejmu IX Kadencji . Dwa odmienne sondaże poparcia dla PiS w październiku. Trzy ugrupowania poza Sejmem

Więcej o: