Podkomisarz Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji mówił w TVP Info, że w tym roku sytuacjach na drogach jest raczej spokojna, jednak nadal zdarzają się tragiczne wypadki. Zaapelował również o ostrożną, dostosowaną do warunków na drodze, jazdę oraz o przestrzeganie przepisów.
"Tak aby w przyszłym roku, gdy będziemy odwiedzali groby naszych bliskich, nie doszły nam następne do odwiedzenia" - mówił podkomisarz Mariusz Kurczyk.
Akcja "Znicz" rozpoczęła się w piątek i potrwa do jutra. W tym roku policjanci nie tylko dbają o bezpieczeństwo na drogach i w okolicach cmentarzy, lecz także zwracają uwagę na przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.
Zobacz wideo
Policjanci zatrzymali ją za nadmierną prędkość. Wyszło na jaw, że wiozła dwoje dzieci pokąsanych przez osy
Bezpieczny dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2021. Zalecenia policji
Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Każdego roku Polacy tłumnie przyjeżdżają na cmentarze, by wspomnieć swoich bliskich i zapalić znicze na ich mogiłach. Niejednokrotnie przemierzają w tym celu wiele kilometrów, dlatego warto pamiętać, jak zadbać o bezpieczeństwo - na drodze i nie tylko.
Więcej informacji o akcji "Znicz" oraz sytuacji na drogach na stronie głównej Gazeta.pl
"Na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Nasze opuszczone domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy" - przypomina policja. Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji opublikowało szereg zasad bezpieczeństwa, do których powinniśmy się zastosować:
- Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.
- Poprośmy zaufanego sąsiada, by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie.
- Gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym, że nie będzie nas w domu.
- Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani oszczędności. Dla bezpieczeństwa rozważmy zdeponowanie ich w banku.
- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to nie jest niezbędne, większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów.
- Podczas płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.
- Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
- Rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
- Zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna.
- W przypadku dzieci uczulmy je, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Uczmy, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
- Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach.
- Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa i nie zachorować na COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu pamiętajmy o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa.
Uroczystość Wszystkich Świętych
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym wszystkim, którzy osiągnęli życie wieczne i weszli już do chwały niebieskiej, a wiernym na ziemi wskazując drogę, która prowadzi ich do świętości. Kościół wyraża w ten sposób wiarę w obcowanie świętych i przypomina o powszechnym powołaniu do świętości.
Dla chrześcijan to radosny dzień, w którym wspominają nie tylko świętych wyniesionych na ołtarze, ale wszystkich, którzy odeszli w opinii świętości.