Uroczystość Wszystkich Świętych i "szturm modlitewny ze św. Michałem Archaniołem"

Kościół katolicki obchodzi dziś Uroczystość Wszystkich Świętych - ku czci wszystkich świętych chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie.

Salezjanin ksiądz Dominik Chmielewski podkreśla, że dziś czcimy zwycięstwo Jezusa Chrystusa w życiu świętych. "Świętujemy zwycięstwo Syna Bożego, w heroicznej miłości tych ludzi, których nazywamy świętymi. Którzy zdecydowali się tutaj na ziemi, każdego dnia kochać Boga całym sercem, ze wszystkich sił, z całej duszy i z całej swojej mocy" - mówi duszpasterz. Zachęca również, by pomodlić się za wszystkich zmarłych, ale przede wszystkim uświadomić sobie sens naszego życia.

Więcej informacji o uroczystości Wszystkich Świętych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Cholewińska-Szymańska o zamknięciu cmentarzy: Tam, gdzie jest dużo zachorowań, powinny być zamknięte

Uroczystość Wszystkich Świętych i "szturm modlitewny"

W uroczystość Wszystkich Świętych rozpoczyna się "szturm modlitewny ze świętym Michałem Archaniołem za zmarłych". "Modlitwą można pomóc bliskim zmarłym i duszom czyśćcowym w wybawianiu dusz" - mówi ksiądz Piotr Prusakiewicz ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. "Listopad to miesiąc, w którym zaglądamy poza próg śmierci - w wieczność. Tam na naszą modlitwę czekają dusze zmarłych. Te groby też kiedyś będą puste. Dusze są już albo przed obliczem Pana Boga, albo już w niebie, albo w czyśćcu. Potrzebują oczyszczenia. Możemy im pomóc poprzez posługę miłosierdzia, jaką jest modlitwa" - dodaje ksiądz Piotr Prusakiewicz.

"W ramach inicjatywy publikowane będą modlitwy do św. Michała Archanioła za zmarłych oraz konferencje przybliżające naukę o czyśćcu i roli świętego Michała Archanioła w wybawianiu dusz" - dodaje michalita oraz redaktor naczelny dwumiesięcznika "Któż jak Bóg" ksiądz Piotr Prusakiewicz. "Pragniemy pomóc tym, którzy oczekują na wybawienie. Można to uczynić, dołączając do tej wielkiej kampanii modlitewnej. Codziennie sięgamy po paciorki różańca, odmawiamy jedną dziesiątkę różańca świętego, do tego dołączamy litanię do św. Michała Archanioła i specjalną modlitwę". - wyjaśnia duszpasterz.

Wydarzenie "Szturm modlitewny ze św. Michałem Archaniołem za zmarłych" potrwa od dziś do 30 listopada w mediach społecznościowych organizatora - "Któż jak Bóg". 

Arcybiskup Marek Jędraszewski o Uroczystości Wszystkich Świętych

Dzisiejsza Uroczystość Wszystkich Świętych i przypadający jutro Dzień Wszystkich Wiernych Zmarłych przypominają o życiu wiecznym - podkreśla arcybiskup Marek Jędraszewski. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski w wypowiedzi dla Polskiego Radia zwraca uwagę na liturgię tych dni, która przypomina o wierze w zmartwychwstanie ciał. "Dzień Wszystkich Świętych to dzień, w którym chcemy wychwalać Boga za wszystkich świętych, w większości nieznanych nam z imienia i nazwiska, którzy szli nieraz heroicznie drogą Ewangelii przez ziemskie życie i dostąpili chwały Pana Boga" - podkreśla.

Jak dodaje Jędraszewski, przeżywane dni uświadamiają cel ludzkiego życia, którym jest życie wieczne. Zwraca uwagę, że zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych, jak i dzień zaduszny to dni kiedy pogłębiamy nadzieję na życie wieczne. "Ta nadzieja już się w nas zaczęła w chwili Chrztu świętego i modlimy się, by spełniła w niebie, kiedy będziemy mogli żyć pełnią miłości" - mówi arcybiskup Jędraszewski.

Na cmentarzach odbywają się dziś procesje żałobne. W oktawie Wszystkich Świętych można zyskać odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z powodu pandemii COVID-19, Penitencjaria Apostolska przedłuża na cały listopad odpusty zupełne za wiernych zmarłych.

Więcej o: