Katowice. TVP3 Opole o Załężu i "kacu-mordercy" mieszkańców. Prezydent miasta zapowiada kroki prawne

Załęże, jedna z najstarszych dzielnic Katowic, jawi się w materiale TVP3 Opole jako miejsce niebezpieczne i pełne patologii. Głos z offu opowiada o "popadających w ruinę budynkach i normach społecznych" oraz o mieszkańcach, którzy dzień zaczynają od alkoholu, by ukoić kaca z dnia poprzedniego. Prezydent miasta zapowiedział już stanowczą reakcję.
Zobacz wideo Nie tylko Anya Taylor-Joy. Karierę tych młodych zdolnych aktorek śledzimy z uwagą

TVP3 Opole wyemitowało materiał na temat jednej z najstarszych części Katowic - Załęża. Reportażem, opowiadającym o "popadających w ruinę budynkach i normach społecznych", oburzony jest prezydent miasta Marcin Krupa, który zapowiedział, że podejmie wszystkie kroki prawne, by wyprostować ten przekaz.

Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

TVP3 Opole wyemitowało materiał o dzielnicy Katowic. Mieszkańcy są oburzeni

"Po upadku głównych zakładów przemysłowych na początku XXI wieku dzielnica zaczęła okrywać się złą sławą. Czy to wciąż aktualna legenda?" - pyta TVP, zachęcając do obejrzenia odcinka z cyklu "Mroczne dzielnice". Materiał przedstawił Załęże jako miejsce niezwykle niebezpieczne i pełne patologii.

- Dawniej o świcie z tych familoków wychodzili schludnie ubrani mężczyźni i maszerowali gęsiego do kopalni. Każdy z torbą, w której miał kanapki od żony i termos. Dziś o świcie ci sami mężczyźni lub ich synowie wymykają się do sklepu po pierwsze tego dnia najtańsze piwo, które pozwoli uśmierzyć kaca-mordercę - mówi głos z offu reportażu. Takie przedstawienie obrazu Załęża oburzyło mieszkańców, którzy poinformowali o sprawie prezydenta miasta.

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Śląski Uniwersytet Medyczny - zdjęcie ilustracyjne Katowice. Studenci mają zakryć tatuaże i unikać mocnych perfum

Prezydent Katowic reaguje na materiał TVP3 Opole i zapowiada podjęcie kroków prawnych

Prezydent Katowic Marcin Krupa nagrał krótki film, w którym odniósł się do materiału wyemitowanego przez TVP Opole. O sprawie dowiedział się z mediów i od samych mieszkańców, których poruszył obraz ich dzielnicy, ukazany przez stację. 

- TVP Opole wyemitowała skandaliczny pseudoreportaż dotyczący życia mieszkańców na Załężu. To Załęże pokazane jest jako jedna wielka patologia, z czym absolutnie nie możemy się zgodzić. Ta manipulacja, którą stworzyła Telewizja Polska, pokazując obraz waszej dzielnicy, to przede wszystkim wielka krzywda dla nas jako mieszkańców naszego miasta, a przede wszystkim dla mieszkańców Załęża - powiedział i zapewnił, że podejmie wszystkie kroki prawne, "by wyprostować tę informację" i by pokazać zmiany, jakie dokonały się na jej terenie - między innymi remonty infrastrukturalne, powstanie strefy aktywności rodzinnej z basenem, placem zabaw i boiskiem czy szereg inwestycji.

- To wszystko upiększa to miejsce i pokazuje jego właściwą i prawdziwą wartość - powiedział Krupa. - Bardzo się cieszę, że tak mocno zaprotestowaliście przeciwko tak stronniczemu przedstawieniu dzielnicy - dodał na koniec filmu. 

Więcej o: