"Wiadomości" TVP szczują na emigrantów. "Nagranie ze Szwecji" to scena z serialu Netfliksa

Napastnicy podjeżdżają na motocyklach i strzelają z broni maszynowej - tak zaczyna się antyimigrancki materiał "Nielegalni migranci paraliżują Europę" z sobotniego wydania "Wiadomości" TVP. Wykorzystany filmik nie jest jednak prawdziwy, a kadry to scena z planu szwedzkiego serialu kryminalnego "Snabba cash" ("Szybki cash").

Materiał Jakuba Krzyżaka i Piotra Glinickiego pt. "Nielegalna migracja paraliżuje Europę" ukazał się w sobotnich "Wiadomościach" TVP. Materiał zaczyna się amatorskim filmikiem. Jest wieczór. Dwa motory podjeżdżają przed pralnię chemiczną. Następuje strzelanina. 

Napastnicy podjeżdżają na motocyklach i strzelają z broni maszynowej. Po czym spokojnie odjeżdżają. Podobnie sytuacje w wielu miejscach w Europie to już niemal codzienność

- czyta lektor. Jakub Krzyżak, współautor materiał.

Poniżej fragment materiału "Wiadomości", autor FlasH. 

Jacek Kurski, prezes TVPTVP: 545 mln zł na wynagrodzenia w 2020 roku. Ponad 2 mln dla zarządu

Autorzy materiału krytykują też politykę "otwartych granic". Przypominają też o zamachach w Nicei, Berlinie czy Brukseli.

Sprawcy tych zamachów przybyli do Europy właśnie jako uchodźcy

- mówi lektor. Oskarżają też emigrantów o wzrost pospolitej przestępczości m.in. gwałtów.  Informacje na temat przestępstw są często wyrwane z kontekstu. Według oficjalnych danych rządowych przestępczość w Szwecji od lat utrzymuje się na takim samym poziomie. 

"Szybki cash" zamiast prawdziwego filmu

Filmik wykorzystany w materiale TVP pokazuje jednak nie prawdziwą strzelaninę, tylko nagrany komórką fragment sceny z drugiej serii popularnego szwedzkiego serialu "Snabba cash" ("Szybki cash"), który opowiada o sztokholmskim półświatku. 

"Takie karteczki z informacją o nagrywaniu filmu na kilka tygodni przed były rozklejane po całym osiedlu. Wszyscy w okolicy wiedzieli, że 22 października będą nagrywać kolejny sezon [serialu - przyp.red.] Netfliksa w Sundbyberg, na północy Sztokholmu" - pisze na Twitterze Piotr Piotrowicz, Polak mieszkający w Szwecji.

Jak zauważa bulwarówka expressen.se filmik jest powszechnie wykorzystywany przez prawicowych populistów do uprawiania antyemigranckiej propagandy

Jeśli nie wiesz, że to nagranie, myślisz, że to prawda

– mówi Poyan Khoshnevis, mieszkaniec Sundbyberg, cytowany przez portal expressen.se. Zdjęcia na planie były kręcone w zeszły piątek. Potwierdza to ekipa serialu. 

Mogę zaświadczyć, że to my nagrywaliśmy w pralni chemicznej

- mówi Nicklas Wikström Nicastro, producent serialu. Premiera zaplanowana jest na 2022 r. 

Strajk Kobiet przeciw ustawie penalizującej edukację seksualną"Wiadomości" zacytowały fejkowy wpis Marty Lempart. TVP tłumaczy i wyjaśnia

Wpadki "Wiadomości" TVP

TVP już nie raz zdarzało się wykorzystywać niesprawdzone źródła w swoich materiałach. W listopadzie zeszłego roku "Wiadomości" TVP wykorzystały w swoim materiale post należący do użytkownika, który podszył się pod Martę Lempart. Ewidentnego fake'a potraktowano jak prawdziwe konto jednej z nieformalnych twarzy Strajku Kobiet. Niedługo później na oficjalnym profilu "Wiadomości" TVP na Twitterze pojawiło się wyjaśnienie całego zajścia. Okazuje się, że wpis trolla przygotowany był do innego "satyrycznego" materiału, ale z powodu błędu trafił do informacji o prawdziwych postulatach kobiet.

Więcej o: