Pogoda na zimę. IMGW: Będzie prawdziwa zima ze śniegiem, szczególnie od stycznia

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Waljiewski podczas programu "Newsroom" WP wyjaśnił, jaka będzie nadchodząca zima. Okazuje się, że w tym roku śniegu nie zabraknie, a szczególnie dużo będzie go na początku 2022 roku.

Zdaniem synoptyka nadchodząca zima ma być również mroźna. Według analiz Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, w sezonie zimowym 2021/2022 czeka nas dużo śniegu, który ma utrzymać się nawet przez kilka tygodni. 

Zobacz wideo Czy tej zimy znowu będziemy walczyć ze smogiem?

Przeczytaj więcej o pogodzie na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na zimę. Rzecznik IMGW zapowiada: Będzie prawdziwa zima ze śniegiem

Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski, że w tym roku "będzie prawdziwa zima ze śniegiem, szczególnie od stycznia".

- To dobre informacje od naszych analityków, bo kiedy brakuje śniegu, mamy problem z suszą - wyjaśnił. I dodał, że "są duże szanse na to, że śnieg w tym roku utrzyma się przez dłuższy okres". Podkreślił, że wiosenne roztopy mogłyby poprawić sytuację hydrologiczną w Polsce. Walijewski przypomniał bowiem, że susza w kraju trwa już od sześciu lat.

Synoptyk prognozuje, że grudzień będzie ciepły i słuchy. - Mam nadzieję, że zima przyjdzie wcześniej, ale wszystko wskazuje na to, że sypać zacznie dopiero w styczniu - dodał.

Prognoza pogody IMGW na weekend i Wszystkich Świętych

Jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach? Początek weekendu będzie ciepły i słoneczny. Zachmurzenia są prognozowane wyłącznie na północnym zachodzie i zachodzie kraju. Synoptycy nie przewidują również opadów deszczu. Temperatura wyniesie maksymalnie od 13 do 15 stopni na północy, a na południu termometry wskażą aż 18 stopni. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku - tam nawet 20 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. 

W poniedziałek słońce pojawi się tylko na wschodzie Polski. W pozostałych częściach kraju będzie pochmurnie, a z zachodu w kierunku centrum będą przemieszczać się przelotne opady deszczu. Najcieplej będzie w centralnej i południowej Polsce - od 15 do 17 stopni. Na północnym zachodzie termometry wskażą 13 stopni. 

Więcej o: