Słupsk. Sędzia zawieszona za stosowanie prawa UE. "Zastosowała orzeczenie TSUE, pomijając decyzję TK"

Kolejny sędzia został zawieszony w czynnościach służbowych. Tym razem sędzia Agnieszka Niklas-Babik została odsunięta od orzekania na 30 dni, po tym, jak zastosowała się do prawa europejskiego, pomijając wyrok Trybunału Konstytucyjnego - podaje stowarzyszenie "Iustitia".
Zobacz wideo Pełnomocnik sędziego Juszczyszyna o odsunięciu go od orzekania

Słupski oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" poinformował za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych o zawieszeniu w czynnościach służbowych sędzi Agnieszki Niklas-Bibik z Sądu Okręgowego w Słupsku. Stowarzyszenie zapowiedziało już protest w tej sprawie.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w WarszawieRekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

Kolejny sędzia zawieszony. Tym razem od obowiązków służbowych odsunięto sędzię ze Słupska

Sędzia Agnieszka Niklas-Bibik została odsunięta od orzekania w piątek 29 października przez sędziego Andrzeja Michałowicza, powołanego na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku w 2017 roku przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Jak czytamy w komunikacie, 30-dniowe zawieszenie sędzi zostało wydane w związku z orzeczeniem, w którym zastosowała ona orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, pomijając decyzję Trybunału Konstytucyjnego z 7 października tego roku, która stwierdza niekonstytucyjność Traktatu o Funkcjonowaniu UE.

"Orzeczenia te dotyczą wadliwości umocowania Sądu w sytuacji, gdy w skład orzekający w danej sprawie wchodzi sędzia, którego procedura nominacyjna prowadzona była z udziałem neo-KRS" - czytamy. 

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sędzia Paweł Juszczyszyn przed olsztyńskim Sadem RejonowymJest zaoczny wyrok ws. sędziego Juszczyszyna. SN ma usunąć uchwałę

Słupsk. Protesty po zawieszeniu sędzi

Agnieszka Niklas-Babik jest pierwszą sędzią w okręgu, która w swoim orzeczeniu zastosowała wytyczne sądów europejskich i w postępowaniu odwoławczym dokonała oceny prawidłowości obsady sądu, gdy w jego składzie znajduje się sędzia wybrany przez neo-KRS - podkreśla stowarzyszenie, którego zdaniem zawieszenie sędzi jest środkiem represji. Organizacja postanowiła więc rozpocząć protest. Będzie on prowadzony codziennie o godzinie 12:00 przed Sądem Rejonowym w Słupsku, począwszy od wtorku 2 listopada.

Wcześniej, 22 października, od orzekania został odsunięty sędzia krakowskiego Sądu Okręgowego Maciej Ferek, który także zastosował orzeczenie TSUE i EUTPCz, pomijając decyzję TK. 25 października przed budynkiem krakowskiego Sądu Apelacyjnego odbył się protest rotacyjny w jego sprawie.

W połowie września sędzia z Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek, odmówił natomiast udziału w składzie orzekającym wraz z sędzią powołanym przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Także został zawieszony. Od wielu miesięcy swoich obowiązków nie mogą wykonywać także sędziowie Paweł Juszczyszyn i Igor Tuleya.

Więcej o: