Watykan. Polscy biskupi u Franciszka. Abp Jędraszewski: Papież podziwia polski Kościół

Abp Marek Jędraszewski podsumowując wizytę ostatniej grupy polskich biskupów w Watykanie powiedział, że papież Franciszek rozumie i zna problemy oraz siłę polskiego Kościoła. Papież miał mówić również, że "Polska jest płucami, dzięki którym Kościół w Europie może oddychać".
Zobacz wideo Papież Franciszek i całowanie pierścienia

Metropolita krakowski mówiąc o wizycie ad limina Apostolorum ostatniej grupy polskich biskupów (z archidiecezji krakowskiej i katowickiej) relacjonował, że spotkanie z papieżem Franciszkiem trwało około 2,5 godziny i było "serdecznym spotkaniem z ojcem i bratem w biskupstwie, zatroskanym o polski Kościół". 

- Papież cieszy się z autorytetu, jakim w naszym kraju jest ksiądz, zwłaszcza proboszcz - mówił Polskiemu Radiu abp Marek Jędraszewski. Zaznaczył, że Franciszek zachęcił, by "trwać przy tym autorytecie, budować go i traktować jako wielki dar Boży dla Polski i całego Kościoła". Metropolita dodał, że za autorytetem kryje się działalność kapłanów w czasach komunizmu, zaborów, aż po czasy współczesne.

Abp Jędraszewski: Papież Franciszek wzywał do odpowiedzialności i nieulegania naciskom

- Ojciec święty wzywał do poczucia odpowiedzialności i do tego, by nie ulegać głosom, które chciałyby nas przygwoździć do ziemi, pozbawić prawa głosu, sprawić, że będziemy wstydzić się i naszego Kościoła, i naszej wiary - mówił arcybiskup. - Franciszek, powołując się na dane UNICEF-u mówił, że sprawa molestowania dzieci jest problemem globalnym, a jeśli chodzi o Kościół, jest sprawą nikłą - zaznaczył abp Jędraszewski.

Jednak, jak wyjaśniał metropolita krakowski, nawet jeden taki przypadek jest powodem cierpienia, bólu i wstydu dla Kościoła. - Ale trzeba na te wydarzenia spojrzeć w sposób obiektywny i nie ulegać naciskowi ideologicznemu, który powoduje, iż ludzie będą odchodzić od Kościoła - podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Abp Jędraszewski: Papież Franciszek wyraził podziw dla Kościoła w Polsce

Arcybiskup mówił, że podczas wizyt w dykasteriach watykańskich podkreślano, iż "Polska jest płucami, dzięki którym Kościół w Europie może oddychać". Dodał, że te słowa wyrażają podziw dla Kościoła w Polsce, który "znajduje się w niełatwej sytuacji, zmaga się, ale który ciągle wracając do korzeni - do Chrystusa - odzyskuje wewnętrzną siłę i moc". - O tę siłę i moc musimy się modlić, wypływa ona także z naszego przywiązania do Matki Bożej, Królowej Polski, co podkreślał ojciec święty Franciszek - dodał abp Marek Jędraszewski.

Więcej o: