Nowe święto państwowe. Senat jednogłośnie poparł projekt ustawy

Senat jednogłośnie opowiedział się za wprowadzeniem ustawy o ustanowieniu nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Będzie ono przypadało 27 grudnia. Celem jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu Wielkopolan z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu bohaterem powstania. Projekt nowego prawa złożył we wrześniu prezydent Andrzej Duda.

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego została uchwalona przez Sejm 1 października 2021 roku. Jak poinformowała PAP, w czwartek za projektem ustawy zagłosowało 99 senatorów, co oznacza, że została przyjęta jednogłośnie - przekazał tvn24.pl

Zobacz wideo Senator Zdrojewski o podwyżkach dla polityków

Nowe święto państwowe. Czy będzie dniem wolnym od pracy? 

Mamy łącznie trzynaście świąt państwowych oraz kościelnych, które jednocześnie są dniami wolnymi od pracy. Czy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego również będzie jednym z nich? W ustawie tego nie przewidziano. 

Na pytanie o to, czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy, odpowiedział Andrzej Duda w wywiadzie z "Głosem Wielkopolskim". - Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - mówił prezydent cytowany przez "Gazetę Olsztyńską"

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Projekt ustanowienia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego został skierowany do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę. "Powstanie Wielkopolskie, chociaż mocno zakorzenione w lokalnej pamięci historycznej, w świadomości ogólnopolskiej funkcjonuje w stopniu nieadekwatnym do swojego żywotnego znaczenia i doniosłego wpływu, jaki wywarło na losy państwowości i kształtowanie się granic Rzeczypospolitej" - przekazano we wrześniu na stronie internetowej kancelarii prezydenta

W uzasadnieniu projektu można było przeczytać, że inicjatywa ustawodawcza prezydenta to odpowiedź na wystąpienie przedstawicieli społeczności oraz władz samorządowych z regionu Wielkopolski. 

Zgodnie z projektem 27 grudnia ustanowiony zostanie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstanie Wielkopolskiego. To właśnie wtedy (1918 r.) na dzień po przybyciu Jana Paderewskiego do Poznania rozpoczął się wielki zryw Wielkopolan. Powstańcy szybko opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 2019 r. rozejmem w Trewirze. 

Powstanie Wielkopolskie "stanowiło zwieńczenie 125 lat, a w północnej części regionu aż 146 lat oporu wobec germanizacji ze strony pruskich zaborców, pielęgnowania narodowej tożsamości i nadziei na odzyskanie własnego państwa, a przede wszystkim wielkiego wysiłku pracy organicznej". Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od momentu jej ogłoszenia. 

Więcej o: