Pogoda na dziś - piątek 29 października. Słonecznie w całej Polsce. Nawet 17 stopni Celsjusza

W piątek 29 października czeka nas w całej Polsce słoneczna i ciepła pogoda. Na zachodzie i w centrum mogą pojawić się niewielkie, chwilowe zachmurzenia. Maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 13 do 17 stopni Celsjusza. W niektórych regionach przewidywane jest ekstremalne zagrożenie pożarowe.

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w piątek 29 października w całej Polsce dominować będzie pogodna aura. Będzie słonecznie, nie przewiduje się też opadów deszczu. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z kierunków południowych. 

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Pogoda na dziś - piątek 29 października. Do 17 stopni Celsjusza 

W piątek Polska będzie znajdowała się w sferze wyżu atmosferycznego, co oznacza, że czeka nas ciepła i pogodna końcówka października. Maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 13 do 17 stopni Celsjusza. 

Najchłodniej, ale wciąż bardzo ciepło, na zachodzie - mieszkańcy Zielonej Góry zobaczą na termometrach maksymalnie 13 stopni Celsjusza. W Krakowie, Olsztynie, Suwałkach, Katowicach, Gdańsku, Białymstoku i Koszalinie 14 stopni.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w WarszawieRekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

W Łodzi, Szczecinie, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Toruniu i Warszawie temperatura podskoczy do 15 stopni, natomiast w Poznaniu i Wrocławiu aż do 16. Najcieplej w Rzeszowie i Opolu, gdzie na termometrach pojawi się 17 stopni Celsjusza.

Temperatura powietrza w Polsce w piątek 29 październikaTemperatura powietrza w Polsce w piątek 29 października Fot.: Gazeta.pl

Więcej informacji na temat pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda na piątek 29 października. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

W piątek w całej Polsce występować będzie zagrożenie pożarowe. "Zagrożenie pożarowe lasu na 29.10. Ekstremalne zagrożenie występować będzie w woj. dolnośląskim i opolskim" - ostrzega Center of Numerical Weather Prediction IMGW-PIB na Twitterze. "Modele prognozują w tych miejscach nawet 18-20 st. C oraz możliwe wystąpienie wiatru fenowego - ładnie widać to w postaci smug zwiększonego zagrożenia pożarowego lasu z południa na północ w woj. dolnośląskim i opolskim" - czytamy.

Niewielkich, chwilowych zachmurzeń w ciągu dnia możemy się w piątek spodziewać na zachodzie i w centrum. Nie spadnie jednak deszcz. Rano w Polsce występować będą obojętne warunki biometeorologiczne. W ciągu dnia niemal w całym kraju poprawią się jednak do korzystnych.

Cmentarz komunalny w Olsztynie przed Dniem Wszystkich ŚwiętychPogoda na Wszystkich Świętych. Będzie ciepło. Możliwy przelotny deszcz

Niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka może być okresami odczuwalny na południu Dolnego Śląska, Małopolski oraz Podkarpacia, w czasie porywów wiatru - podaje biometeo.imgw.pl. Pogoda będzie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. 

Zmiany klimatu zwiększają zagrożenie pożarami

Wzrost temperatury, wraz z nim silniejsze fale upałów i zmiana wzorców pogodowych (jak bardziej intensywne, ale rzadsze opady) to przewidywane przez badaczy skutki globalnego ocieplenia.

To sprawia, że w dotkniętych nimi regionach zwiększa się zagrożenie pożarami. Na przykład w raporcie naukowym na zlecenie australijskiego rządu oceniono, że w wielu rejonach kraju ocieplenie o 2 stopnie Celsjusza zwiększy intensywność pożarów o 25 proc., powiększy teren objęty pożarami o połowę i zmniejsza okres między pojawianiem się ognia.

W rejonach charakteryzujących się występowaniem pożarów, jak Kalifornia czy Australia, mogą być one groźniejsze niż wcześniej. Ekstremalna susza i upały pozwalają np. na powstawanie gigantycznych pożarów - pojedyncze osiągają nawet 500 tys. hektarów. Taka skala ognia jest nie do opanowania przez strażaków.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Więcej o: