Rosyjskie bombowce prawie "otarły się" o polską platformę wiertniczą. BBN potwierdza [WIDEO]

Odnotowano prowokacyjny przelot rosyjskich bombowców SU-24 obok polskiej platformy wiertniczej na Morzu Bałtyckim. Incydent potwierdziło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Jak wskazano, bombowce "nie stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa".

Nagranie z incydentu trafiło do sieci. Widać na nim, jak para rosyjskich bombowców Su-24 ze składu Floty Bałtyckiej wykonała 26 października w popołudniu prowokacyjny przelot tuż obok platformy wiertniczej na Bałtyku. Jaki informuje biznesalert.pl, prawdopodobnie jest to platforma wydobywczą ropy naftowej B8 należąca do Lotos Petrobaltic. Znajduje się ona w polskiej strefie ekonomicznej. Na wideo widać dwa bombowce lecące tuż przy tafli wody. Maszyn był mniej niż 100 metrów od platformy wiertniczej. Na nagraniu słychać polskie komentarze: "tego jeszcze nie było", "to chyba Szwedzi".

Informację o przelocie rosyjskich bombowców potwierdziło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. 

Siły Zbrojne RP odnotowały fakt przelotu pary rosyjskich Su-24 w rejonie Morza Bałtyckiego (26.10.2021 r. o godz. 15.00). Statki powietrzne wykonywały lot w Rejonie Informacji Powietrznej (FIR) Kaliningrad i nie naruszyły żadnych przepisów oraz nie stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa. Ponadto przestrzeń powietrzna nad platformą wiertniczą nie jest strefą zabronioną

- przekazał portalowi Onet.pl Marcin Skowron, rzecznik prasowy BBN.

Przekop Mierzei WiślanejPrzekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Więcej informacji z Polski i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Samoloty Su-24 były produkowane od 1972 do 1983 r. w nowosybirskich zakładach lotniczych im. Czkałowa. Zbudowano w sumie 721 takich maszyn, które trafiły tylko do rosyjskich sił zbrojnych.  Maszyny wchodzą m.in. w skład Floty Bałtyckiej. 

Zobacz wideo Agnieszka Dziemianowicz-Bąk był gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (27.10)
Więcej o: