Tatry. Kamienna lawina w rejonie Morskiego Oka. TPN zastanawia się nad zamknięciem części szlaków

W związku z kamienną lawiną, która przeszła w Tatrach rejonie Morskiego Oka, Tatrzański Park Narodowy zastanawia się nad zamknięciem części terenów wspinaczkowych. Które z nich mogą zostać wyłączone z użytku?

Kamienna lawina przeszła w Tatrach w piątek (22 października) w rejonie Morskiego Oka. Na filmie świadka tego zdarzenia - Adama Sosnowskiego, widać dokładnie odrywające się wanty skalne, które są olbrzymich rozmiarów. Kamienie spadały z Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego i potoczyły się w kierunku Czarnego Stawu. Część zbocza została poważnie uszkodzona.

 

Tatry. Czy w wyniku kamiennej lawiny szlaki w rejonie Morskiego Oka będą zamknięte?

Jak podaje portal RMF24, mogło oderwać się nawet sto metrów skalnej ściany. Zniszczenia powstały przede wszystkim na ścianie wschodniej Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. W wyniku lawiny zniknęła Turniczka Kurczaba, a przy tym dwie przechodzące przez nią drogi wspinaczkowe.

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Na ten moment nie ma informacji odnośnie zamknięcia poszczególnych szlaków. Z kolei szlaki, takie jak szlak prowadzący na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem oraz szlak idący wokół Morskiego Oka, nie zostały zniszczone wskutek lawiny i nie wymagają renowacji.

Więcej wiadomości z Tatr przeczytasz na stronie Gazeta.pl

W chwili obecnej Tatrzański Park Narodowy czeka na informacje TOPR w sprawie ewentualnych dodatkowych uszkodzeń. W przypadku zlokalizowania niestabilnych skał, mogą zostać zamknięte poszczególne drogi wspinaczkowe.

Redyk w miejscowości Obidza w Beskidzie Sądeckim, 10 października 2021 roku.Jesienny redyk w górach. Setki owiec schodzą z hal [GALERIA]

Kamienie wielkości samochodu osobowego stoczyły się z tatrzańskich zboczy

Spadające ze zboczy Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego kamienie były wielkości nawet osobowego samochodu. Lawina mogła stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla turystów, znajdujących się w jej zasięgu. Na szczęście w jej wyniku nikt nie ucierpiał. TOPR apeluje jednak o ostrożność i zachowanie środków bezpieczeństwa - na terenach eksponowanych może być konieczność posiadania kasku.

Lawina kamienna w TatrachKamienna lawina nad Morskim Okiem. Głazy wielkości samochodu [FILM]

Warto również przypomnieć, że na wyższych partiach w Tatrach mogą występować liczne oblodzenia oraz zaspy śniegu. Wychodząc w góry należy się dokładnie przygotować. O zaleceniach oraz zagrożeniach występujących w Tatrach można przeczytać na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Więcej o: