Wąsik o szczegółach zapory na granicy. "System wież, kamer i perymetrii"

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w czasie posiedzenia Senatu był pytany o specustawę w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią. Zapewniał, że będzie to solidna i wysoka zapora, która dodatkowo zostanie wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Koszt muru wyniesie ponad miliard złotych.

Senat rozpatruje w środę specustawę w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z realizacją inwestycji. W czasie posiedzenia Maciej Wąsik był pytany przez senatorów m.in. o szczegóły zapory.

Więcej informacji o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Stwierdził, że będzie wysoka na 5,5 metra. Dodał, że będzie składać się na nią również system wież, kamer i perymetrii. Wiceszef MSWiA przekazał, że zapora znajdzie się na prawie 200 km odcinku granicy. Stwierdził, że na gruncie stabilnym jej konstrukcja będzie cięższa, natomiast lżejsza konstrukcja zostanie ustawiona na gruncie bagiennym i podmokłym.

Zobacz wideo "Nie ma na to naszej zgody", "Błagam was, pomóżcie tym ludziom". Warszawski protest przeciwko sytuacji na granicy

MSWiA zabiega o rozszerzenie sankcji na Białoruś

Zaznaczył, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zabiega na forum unijnym o rozszerzenie sankcji nałożonych na Białoruś. W jego ocenie tylko twarda polityka wobec Łukaszenki może być skuteczna. Dodał, że jest ona prowadzona. Stwierdził, że jednym z elementów tej twardej polityki jest uszczelnienie granicy.

Wojsko podczas budowy płotu z drutu kolczastego w związku z napływem uchodźców. Granica polsko-białoruska między Krynkami i Grzybowszczyzną. 27 sierpnia 2021 r.Mur na granicy. "Za takie pieniądze, to będzie chyba ze złota"

Specustawa zakłada, że zapora na granicy z Białorusią będzie solidna i wysoka oraz wyposażona w system monitoringu i detekcji ruchu. 

Senackie komisje wnioskują o uchwalenie ustawy bez poprawek. Głosowanie nad ustawą ma zostać przeprowadzone jeszcze dziś po zakończeniu debaty.

Na granicy z Białorusią stanie mur. Jego koszt to 1 mld 615 mln zł

14 października ustawę o budowie muru poparło 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden polityk wstrzymał się od głosu. Przegłosowana w Sejmie ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z budową zapory na granicy z Białorusią. Wielki mur, który ma stanąć na granicy polsko-białoruskiej, pochłonie 1 mld 615 mln zł.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński poskreślał wcześniej, że zapora skutecznie zabezpieczy granicę z Białorusią przed próbami jej przekraczania przez uchodźców i migrantów. W jego ocenie obecna zapora jest "zbyt łatwa do przekroczenia, dlatego należy zastąpić ją solidniejszą". Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne.

Premier Mateusz MorawieckiTak rząd rozpęta "wojnę" z UE? "Bierzemy pod uwagę możliwość wetowania"

Projekt poparło również Polskie Stronnictwo Ludowe. Poseł ludowców Krzysztof Paszyk krytykuje jednak koszt realizacji inwestycji. W jego ocenie są one zbyt wysokie. Zdaniem posła PSL premier powinien zawnioskować o posiedzenie Rady Europejskiej, aby część tej kwoty pozyskać z Unii Europejskiej.

Białoruś. Paraliż lotniska w Mińsku. Migranci śpią na podłodze. 'To katastrofa'Białoruś. Paraliż lotniska w Mińsku. Tłumy migrantów. "To katastrofa" [WIDEO]

Jak dotąd na wschodniej granicy RP na wytypowanych obszarach ułożono ogrodzenie spiralne (concertiny) o łącznej długości 113 km. Do 29 września w pasie drogi granicznej dodatkowo ustawiono 123 891 m płotu w postaci słupów oraz pionowo nakładanych zasieków.

Więcej o: