Wąsik o szczegółach zapory na granicy. "System wież, kamer i perymetrii"

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w czasie posiedzenia Senatu był pytany o specustawę w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią. Zapewniał, że będzie to solidna i wysoka zapora, która dodatkowo zostanie wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Koszt muru wyniesie ponad miliard złotych.

Senat rozpatruje w środę specustawę w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z realizacją inwestycji. W czasie posiedzenia Maciej Wąsik był pytany przez senatorów m.in. o szczegóły zapory.

Więcej informacji o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Stwierdził, że będzie wysoka na 5,5 metra. Dodał, że będzie składać się na nią również system wież, kamer i perymetrii. Wiceszef MSWiA przekazał, że zapora znajdzie się na prawie 200 km odcinku granicy. Stwierdził, że na gruncie stabilnym jej konstrukcja będzie cięższa, natomiast lżejsza konstrukcja zostanie ustawiona na gruncie bagiennym i podmokłym.

Zobacz wideo "Nie ma na to naszej zgody", "Błagam was, pomóżcie tym ludziom". Warszawski protest przeciwko sytuacji na granicy

MSWiA zabiega o rozszerzenie sankcji na Białoruś

Zaznaczył, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zabiega na forum unijnym o rozszerzenie sankcji nałożonych na Białoruś. W jego ocenie tylko twarda polityka wobec Łukaszenki może być skuteczna. Dodał, że jest ona prowadzona. Stwierdził, że jednym z elementów tej twardej polityki jest uszczelnienie granicy.

Specustawa zakłada, że zapora na granicy z Białorusią będzie solidna i wysoka oraz wyposażona w system monitoringu i detekcji ruchu. 

Senackie komisje wnioskują o uchwalenie ustawy bez poprawek. Głosowanie nad ustawą ma zostać przeprowadzone jeszcze dziś po zakończeniu debaty.

Na granicy z Białorusią stanie mur. Jego koszt to 1 mld 615 mln zł

14 października ustawę o budowie muru poparło 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden polityk wstrzymał się od głosu. Przegłosowana w Sejmie ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z budową zapory na granicy z Białorusią. Wielki mur, który ma stanąć na granicy polsko-białoruskiej, pochłonie 1 mld 615 mln zł.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński poskreślał wcześniej, że zapora skutecznie zabezpieczy granicę z Białorusią przed próbami jej przekraczania przez uchodźców i migrantów. W jego ocenie obecna zapora jest "zbyt łatwa do przekroczenia, dlatego należy zastąpić ją solidniejszą". Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne.

Projekt poparło również Polskie Stronnictwo Ludowe. Poseł ludowców Krzysztof Paszyk krytykuje jednak koszt realizacji inwestycji. W jego ocenie są one zbyt wysokie. Zdaniem posła PSL premier powinien zawnioskować o posiedzenie Rady Europejskiej, aby część tej kwoty pozyskać z Unii Europejskiej.

Jak dotąd na wschodniej granicy RP na wytypowanych obszarach ułożono ogrodzenie spiralne (concertiny) o łącznej długości 113 km. Do 29 września w pasie drogi granicznej dodatkowo ustawiono 123 891 m płotu w postaci słupów oraz pionowo nakładanych zasieków.

Więcej o: