TK zdecyduje ws. TVN? Wirtualne Media: Będzie wniosek przewodniczącego KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwróci się o zbadanie zgodności art. 35 ustawy medialnej z konstytucją. To efekt uchwały przyjętej przez KRRiT przed głosowaniem nad koncesją dla TVN24.
Zobacz wideo Kierwiński komentuje słowa Morawieckiego o tym, co się stanie, jeśli KE rozpocznie III wojnę światową

Na początku lipca poseł Marek Suski zgłosił projekt ustawy o radiofonii i telewizji, zwany jako lex TVN, który zakazuje firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego pośredniej (a nie tylko bezpośredniej, jak obecnie) kontroli nad stacjami telewizyjnymi, które działają na podstawie koncesji wydanej w Polsce. Projekt uderza w stację TVN, która należy do kapitału z USA i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii, a więc na terenie EOG.

Z kolei we wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję stacji TVN24. Tuż przed głosowaniem KRRiT przyjęła uchwałę, w której zapowiedziała wezwanie odpowiednich organów - jak wskazuje konstytucja, to m.in. prezydent, premier czy marszałek Sejmu - do złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.  Chodzi o sprawdzenie zgodności art. 35 ustawy medialnej z ustawą zasadniczą. Przepis ten mówi o wymaganiach wobec nadawców starających się o koncesję i jest przedmiotem sporu ws. TVN24.

Więcej na temat tzw. lex TVN przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Minister zdrowia Adam NiedzielskiSzkoły będą zamknięte? Czarnek wyklucza. Niedzielski: Decyzje w listopadzie

Trybunał Konstytucyjny zdecyduje co z TVN?

Jak ustalił portal Wirtualne Media, jeszcze w tym tygodniu przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zwróci się o zbadanie zgodności art. 35 z konstytucją. Wnioski w tej sprawie mają trafić do prezydenta, premiera oraz ministra kultury.

Prawu i Sprawiedliwości zależy, aby prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. lex TVN. Jednak, jak dowiedziały się Wirtualne Media, projekt ten może poczekać w "sejmowej zamrażarce" do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. "Jeśli TK uchyli artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji, to zapanuje chaos. Działalność stacji telewizyjnych z obcym kapitałem stanie pod znakiem zapytania, a to może skłonić prezydenta do zaakceptowania tzw. lex TVN w obecnej formie lub jego akceptacji dla nieco bardziej umiarkowanej wersji projektu" - wyjaśnia portal.

Wojsko współpracuje ze szkołami i uczelniami, szkoląc chętnych na rezerwistów i dając im łatwą drogę do wstąpienia do służbyMarzenia PiS o wielkiej armii kontra rzeczywistość

Więcej o: