5 października Ministerstwo Kultury skierowało do publicznych konsultacji projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Resort poinformował, że nadrzędnym celem proponowanych zmian "jest dostosowanie symboli narodowych do nowych technologii cyfrowych" oraz "wprowadzenie korekt od dawna postulowanych przez heraldyków i muzykologów".
Proponowana ustawa zakłada:
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tvn24.pl informuje, że resort sprawiedliwości ma własną wizję projektu. Ministerstwo Zbigniewa Ziobry zgłosiło uwagi do ustawy, w których domaga się m.in. "dodania do wizerunku orła białego dwóch gładkich kabłąków zwieńczonych złotym globem z krzyżem (tzw. korony zamkniętej)". W odpowiedzi na pytania portalu resort podkreślił, że "orzeł z zamkniętą koroną ma długą tradycję w polskiej heraldyce państwowej".
Jak podkreślił, "przywrócenie krzyża, jako zwieńczenia korony orła, historycznie było wyrazem treści świeckiej odzwierciedlającej suwerenność państwa". "Obecność krzyża w godle nie powinna więc budzić oporów osób niedeklarujących przynależności do Kościoła katolickiego czy kościołów chrześcijańskich. Rzeczypospolita zawsze była państwem tolerancyjnym, w którym schronienie znajdowali przedstawiciele różnych wyznań i kultur. Potwierdził to m.in. akt konfederacji warszawskiej z 1573 r., gdzie w uchwale zagwarantowano swobodę wyznania, potwierdzając pokój między różniącymi się w wierze. Obecność krzyża łacińskiego nie przeszkadzała wyznawcom prawosławia czy muzułmanom w podejmowaniu ofiarnych wysiłków dla dobra Rzeczypospolitej. Godło Rzeczypospolitej było i jest symbolem narodowym o fundamentalnym i jednoczącym znaczeniu dla Polaków" - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.