Sondaż ws. pedofilii w Kościele: 50 proc. za dymisją całego polskiego Episkopatu przez Franciszka

Kościół nie zajął się we właściwy sposób wyjaśnianiem zaniedbań ws. przypadków pedofilii ujawnionych przez media - taką opinię wyrazili uczestnicy sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Połowa ankietowanych uważa, że powinno dojść do dymisji całego polskiego Episkopatu.

Uczestnicy sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 zostali zapytani m.in. o to, "jak powinien postąpić papież Franciszek w obliczu ujawnionych afer pedofilskich w polskim Kościele i przypadkami ich tuszowania przez biskupów".

50 proc. pytanych osób stwierdziło, że powinno dojść do dymisji całego polskiego Episkopatu. 30 proc. uznało, że należy "pozostawić tę kwestię do samodzielnego wyjaśnienia przez Episkopat w Polsce". Co piąty badany nie miał zdania.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

79 proc. ankietowanych oceniło również, że polski Kościół w sposób niewłaściwy zajął się wyjaśnianiem zaniedbań. 12 proc. jest zdania, że działania Kościoła były właściwe. 9 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Sondaż telefoniczny został przeprowadzony w dniach 12-13 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich osób.

California StormsUSA. Bomba cyklonowa w Kalifornii. Fala zniszczeń i brak prądu [ZDJĘCIA]

W poniedziałek czwarta, ostatnia grupa polskich biskupów - z metropolii krakowskiej i katowickiej - rozpoczęła w Rzymie wizytę ad limina Apostolorum. W czwartek rano odbędą długie spotkanie z papieżem Franciszkiem. Podczas wcześniejszych rozmów papież poruszał z duchownymi także kwestię procedur związanych ze zgłaszaniem przypadków pedofilii.

Zobacz wideo Dlaczego księża milczą w sprawach patologii w Kościele? (wypowiedź z 31 marca)

"Kościół próbuje zmierzyć się z zaniedbaniami"

- Spoglądając na Kościół w Polsce głównie przez pryzmat medialnych informacji o ujawnionych przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich lub kolejnych decyzji karnych nałożonych na biskupów, można odnieść wrażenie, że Kościół w Polsce nic albo niewiele robi by chronić małoletnich i pomagać pokrzywdzonym. Tymczasem Kościół w Polsce próbuje zmierzyć się z zaniedbaniami z przeszłości, podejmując przy tym szereg działań - podkreślał przed kilkoma tygodniami cytowany przez portal Opoka.news ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Przedstawiciele Kościoła wyliczają, że m.in. opracowano i aktualizowano wytyczne dotyczące reagowania na zgłoszenia o ewentualnych przestępstwach, zebrano też dane dotyczące liczby ofiar duchownych-pedofili, a dwa lata temu Konferencja Episkopatu Polski założyła Fundację św. Józefa, pomagającą skrzywdzonym przez księży osobom.

Watykan ukarał też kilku biskupów, którzy dopuścili się zaniedbań. Wśród nich w ostatnich miesiącach znalazł się m.in. arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej Marian Gołębiewski, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt, czy biskup senior diecezji kaliskiej Stanisław Napierała.

Więcej o: