Marsz Niepodległości z pierwszeństwem przed innymi manifestacjami. Jest decyzja wojewody

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał zgodę w sprawie uznania Marszu Niepodległości za zgromadzenie cykliczne. - Decyzja obejmuje trzy lata - przekazał polityk w poniedziałek.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło ponowny wniosek o uznanie organizowanego 11 listopada w Warszawie pochodu za zgromadzenie cykliczne. Poprzedni wniosek skierowany został do wojewody mazowieckiego w listopadzie 2017 roku i obowiązywał przez cztery lata.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy

Marsz Niepodległości wydarzeniem cyklicznym. Jest zgoda wojewody

W poniedziałek 25 października Konstanty Radziwiłł poinformował o swojej decyzji. - Napływa bardzo dużo pytań do wojewody o Marsz Niepodległości. Podpisałem decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego pod tą nazwą. Decyzja obejmuje trzy lata - przekazał mediom wojewoda mazowiecki.

Przekop Mierzei WiślanejPrzekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Jak podaje "Rzeczpospolita", na razie nie wiadomo jednak, jak zostanie rozwiązana kwestia tegorocznego Marszu Niepodległości. Na 11 listopada 2021 roku widnieje już przyjęte zgromadzenie, którego trasa pokrywa się z trasą Marszu Niepodległości. Zgłoszenie pojawiło się nawet w "wykazie zgłoszeń dotyczących zgromadzeń publicznych" miasta stołecznego Warszawy.

Wydarzenie to, zgodnie z opisem, ma rozpocząć się o godzinie 14. Do godziny 17 uczestnicy marszu mają przemieścić się z ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego - czyli tak, jak dotychczas uczestnicy Marszu Niepodległości. Z nieoficjalnych ustaleń mediów wynika, że za zgłoszeniem stoi Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Już wcześniej prezydent Warszawy wspominał, że nie powinno dojść do tegorocznego marszu. - Dzisiaj mamy sytuację pandemiczną, a więc dosyć specyficzną. Dlatego w mojej ocenie, według obowiązujących przepisów, nie powinno do dojść do tego marszu - tłumaczył  Rafał Trzaskowski. Polityk zapowiedział, że jeśli wydarzenie to zostanie zorganizowane, to władze miasta będą uważnie obserwowały, czy nie pojawiają się na nim faszystowskie hasła. Wówczas marsz zostanie rozwiązany.

Marsz Niepodległości w Warszawie (2020 r.)Marsz Niepodległości. Decyzja prokuratury ws. stowarzyszenia Roberta Bąkiewicza

Więcej o: