Kolejna fala koronawirusa postępuje. Ekspert: Program szczepień zawiódł

- Narodowy Program Szczepień zawiódł (...). Jeżeli nie chcemy robić ponownego lockdownu w szkołach, to powinniśmy wznowić program masowego testowania - mówił na antenie TVN24 profesor Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej. - Wciąż jest czas, żeby się szczepić. Należy to zrobić możliwie najszybciej - apelował.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 728 nowych zakażeniach koronawirusem. W porównaniu z danymi sprzed tygodnia to o 2 205 przypadków więcej. Najwięcej chorych w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano w województwie mazowieckim.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa publikujemy codziennie na stronie głównej Gazeta.pl.

W szpitalach jest teraz łącznie 4 706 osób zakażonych koronawirusem (ponad 50 proc. zajętych łóżek), z czego 430 jest podłączonych do respiratora (zajęte jest więc ponad 45 proc. sprzętu).

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił w tym tygodniu, że jeśli dynamika zakażeń w kolejnym tygodniu będzie tak samo wysoka, to będzie trzeba zrewidować prognozy, co oznacza m.in. wzmocnienie kontrolowalności maseczek w środkach transportu i galeriach handlowych, większą liczbę patroli oraz zmianę polityki dotyczącej mandatów - nie będą stosowane upomnienia, tylko realne kary.

Osoby, które miały COVID, mogą bardzo ciężko przejść chorobę po raz drugi

- Wiele osób myśli, że kiedy ktoś przechoruje COVID, to jest nieśmiertelny. To nieprawda - mówił w TVN24 profesor Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej. Według niego jeżeli osoby, które przeszły COVID, mają słabszą odporność, to mogą zachorować i bardzo ciężko przejść chorobę po raz drugi.

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na terenie Centrum Targi Lublin SA. Lublin, 22 kwietnia 2021MZ: 4 728 nowych przypadków. 13 osób zmarło. Wzrost zakażeń o 87 proc.

Profesor zaapelował do Polaków o szczepienie się. - W przypadku szczepień widzimy, że te osoby, które są zaszczepione, przechodzą COVID bardzo lekko albo ewentualnie tylko średnio - dodał. Jak ocenił prof. Drąg, Narodowy Program Szczepień zawiódł. - W porównaniu do np. krajów skandynawskich jesteśmy daleko, daleko w tyle Europy - podkreślił. - Wciąż jest czas, żeby się szczepić. Należy to zrobić jak najszybciej - apelował.

Metoda na teraz: Powrót do masowego testowania

Jako rozwiązanie dla postępującej kolejnej fali koronawirusa profesor wskazał powrót do masowego testowania. 

- Jeżeli nie chcemy robić ponownego lockdownu w szkołach, to powinniśmy wznowić program masowego testowania - zaznaczył prof. Drąg.

Mówił, że Polska Akademia Nauk w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego ma nowoczesny sprzęt, gdzie "można testować 10 osób w cenie jednej".

Minister zdrowia Adam NiedzielskiAdam Niedzielski: Możliwa zmiana polityki dotyczącej mandatów i realne kary

- Te testy są bardzo szybkie i pozwalają w bezpieczny sposób oszacować, jaki mamy procent osób, które są chore w populacji. Myślę, że to jest metoda na teraz: powrót do masowego testowania - zaznaczył prof. Drąg.

Więcej o: