Zmiana czasu. Ministerstwo Rozwoju szykuje nowe przepisy. To odpowiedź na komunikat KE

Czy najbliższa zmiana czasu - nocą 30 na 31 października - będzie już ostatnią? Tego jeszcze nie wiadomo, ale Olga Semeniuk, wiceministra rozwoju i technologii, poinformowała o rozpoczęciu prac nad zmianą przepisów w tej sprawie. Do opracowania nowego prawa o zmianie czasu kraje członkowskie wezwała Komisja Europejska.
Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

- W Ministerstwie Rozwoju i Technologii rozpoczęto prace zmierzające do przeprowadzenia procesu legislacyjnego nowego rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026 - zapowiedziała wiceministra rozwoju i technologii Olga Semeniuk cytowana przez TVN 24 za PAP.

Protest Matki Na Granicy przed siedzibą Straży Granicznej z udziałem Jolanty Kwaśniewskiej i Anny KomorowskiejPierwsze damy na granicy: Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci [ZDJĘCIA]

Wiceszefowa MRiT wyjaśniła, że jest to związane z nowym komunikatem Komisji Europejskiej, dotyczącym zmian czasu w latach 2022-2026. Wynika z niego, że wszystkie kraje UE "muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu".

Wszystkich Świętych (zdjęcie ilustracyjne)Wszystkich Świętych. Jaka będzie pogoda 1 listopada? Ekspert IMGW odpowiada

Resort rozwoju szykuje nowe przepisy o zmianie czasu, ale "musi mieć na to czas"

Zmiany czasu w Unii Europejskiej określa dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Zgodnie z nią na czas letni przechodzimy co roku w ostatnią niedzielę marca, a na czas zimowy - w ostatnią niedzielę października. W 2018 r. Parlament Europejski podjął działania zmierzające do zlikwidowania zmiany czasu, a potem sprawą zajęła się KE. Organ przeprowadził konsultacje społeczne, w których 84 proc. z 4,6 mln uczestników opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Polska od początku popierała podjęte przez Komisję Europejską w 2018 roku działania zmierzające do rewizji dyrektywy 2000/84/WE - jako zgodne z oczekiwaniami społecznymi - ale jednocześnie, tak jak i inne kraje członkowskie UE, zachęcała Komisję do przedstawienia kompleksowej analizy korzyści i skutków społeczno-ekonomicznych odstąpienia od dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu - powiedziała Olga Semeniuk.

Podlaskie. Utrudniał policyjny pościg za busem z migrantami. Spowodował wypadekPodlaskie. Utrudniał policyjny pościg za busem z migrantami. Spowodował wypadek

Wiceministra MRiT podkreśliła, że "najważniejsze jest zachowanie harmonizacji czasu" w UE, a państwa członkowskie "muszą mieć czas konieczny na wypracowanie stanowiska co do tego, jaki czas powinien obowiązywać w danym kraju w powiązaniu z tym, jaki czas będzie obowiązywał w danym regionie UE".

Więcej o: