Będzie powrót do nauki zdalnej? Przemysław Czarnek: Nie ma ku temu podstaw

Przemysław Czarnek powiedział w Polskim Radiu 24, że nie ma planów, by w najbliższej przyszłości zmieniać tryb nauki w polskich szkołach na niestacjonarny. Minister edukacji i nauki podkreślił, że obecna sytuacja pandemiczna nie daje ku temu podstaw.
Zobacz wideo J. L. Ramsey: Co będzie dalej, jeżeli pokojowy protest nie działa?

- Wszędzie w całej Polsce kontynuujemy bez przeszkód naukę stacjonarną i kontynuować ją będziemy. W najbliższej przyszłości nie przewidujemy żadnego systemowego przejścia szkół na naukę zdalną lub hybrydową - mówił Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia 24.

Protest Matki Na Granicy przed siedzibą Straży Granicznej z udziałem Jolanty Kwaśniewskiej i Anny KomorowskiejPierwsze damy na granicy: Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci [ZDJĘCIA]

Przemysław Czarnek: Szkoły na nauce zdalnej to "niewielki odsetek"

Minister zaznaczył, że liczba szkół pracujących w trybie niestacjonarnym jest niewielka, choć zdarzają się incydentalne sytuacje w poszczególnych szkołach. Przypomniał, że tam, gdzie występuje ognisko zakaźne, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z sanepidem może skierować na naukę zdalną całą klasą bądź całą szkołę. Podkreślił, że "takich szkół, które w całości są na nauce zdalnej, to jest absolutnie niewielki odsetek". Minister dodał, że "szkół, które są w nauce hybrydowej, czyli jedna lub kilka klas jest na nauce zdalnej, też jest od kilku do 10-11 procent w tych województwach najbardziej dotkniętych czwartą falą pandemii".

Więcej informacji o koronawirusie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Policja (zdjęcie ilustracyjne)Łódzkie. Policja zatrzymała busy, w których przewożono 78 migrantów

Szef MEiN mówił, że "nie powoduje to zagrożenia dla stabilności systemu ochrony zdrowia i jego wydolności, więc w tym momencie nie ma żadnych podstaw do tego, żeby podejmować inne decyzje, więc kontynuujemy naukę stacjonarną". - Uczymy się stacjonarnie - potrzebujemy tego wszyscy: przede wszystkim polscy uczniowie, polska młodzież, polscy nauczyciele, polskie rodziny i rodzice, bo nauka zdalna zbyt długo trwała, żebyśmy teraz podejmowali inne decyzje - powiedział Przemysław Czarnek. Zastrzegł, że decyzja dotyczy obecnej sytuacji pandemicznej. W przyszłości będzie także dostosowana do panujących warunków.

Niemowlę (zdjęcie ilustracyjne)Wirus RSV. Dwoje dzieci w jednym łóżku? "Mamy przepełnione oddziały"

Dr Paweł Grzesiowski: Nauka stacjonarna to fikcja

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 zwrócił uwagę, że niektóre szkoły są "całe na kwarantannach", zaś twierdzenie, że nauczanie prowadzone jest stacjonarnie, to "fikcja". - Powinniśmy zrewidować politykę wobec dzieci [w szkolnictwie - red.]. Nie mówię, aby wprowadzić totalne zamknięcie wszystkich placówek, ale tam, gdzie sytuacja jest trudna, przerwać naukę w klasach na 2-3 tygodnie - tłumaczył w części programu "Gość Wydarzeń" Polsat News.

Więcej o: